Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/12/2020 - 17:00

Bezrobocie znowu poszło w górę. Jak jest z pracą w koronakryzysie w Nowym Sączu

Czy w Nowym Sączu, podobnie jak w całym kraju, poziom zatrudnienia opiera się koronakryzysowi? Z najnowszych danych resortu rozwoju wynika, że od czerwca stopa bezrobocia utrzymuje się na niezmiennym poziomie. Czy te statystyki znajdują odzwierciedlenie w rejestrach miejskiego pośredniaka?

Choć część ekonomistów kreśliła wizje masowych zwolnień, to jednak z najnowszych danych resortu rozwoju wynika, że polska gospodarka opiera się koronakryzysowi. Szacowana przez ministerstwo stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu listopada 6,1 proc. co oznacza, że od sześciu miesięcy pozostaje na takim samym poziomie.

Czytaj też Pracownicy sieci handlowych w Nowym Sączu dostaną zastrzyk gotówki na święta

- Ze wstępnych danych uzyskanych z urzędów pracy wynika, że liczba bezrobotnych na koniec listopada wyniosła 1,026 mln osób. W porównaniu do końca października wzrosła o 7,8 tys. osób, czyli o 0,8 procent. - czytamy  na stronie ministerstwa. - W analogicznym okresie ubiegłego roku poziom bezrobocia rejestrowanego zwiększył się o 9,1 tys. osób, czyli o 1,1 proc. – podaje resort.

- Wzrost liczby zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych w listopadzie jest zjawiskiem typowym dla końca roku i obserwowanym również w ubiegłych latach –. komentuje dane resort rozwoju.

Czy w Nowym Sączu, podobnie jak w całym kraju poziom zatrudnienia opiera się koronakryzysowi?  Czy te resortowe statystyki przystają do sytuacji na lokalnym rynku pracy?

- W naszej bazie mamy teraz 1806 bezrobotnych. W porównaniu z danymi z października przybyło 58 osób. To pierwszy miesiąc, od lipca, kiedy ta liczba urosła – mówi dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy Jarosław Gliński. – Jednak te dane nie do końca są miarodajne, bo w listopadzie mniej osób zostało wyrejestrowanych,  co wynika z ograniczonego dostępu do urzędu ze względu  na obostrzenia związane z pandemią. W październiku wykreśliliśmy z ewidencji 379 osób, w listopadzie około 190.

Czytaj też Histeria i kontrole wyciągów w Krynicy. Co wyszło z burzy w szklance wody  

Jak dodaje Gliński na sądeckim rynku pracy jak na razie utrzymuje się stała tendencja. Jako bezrobotni rejestrują się ci, którym pracodawcy nie przedłużyli umowy na czas określony lub ci, którzy pracowali na umowy o dzieło czy umowy zlecenia. - Nie mamy do czynienia z rozwiązywaniem umów o pracę. Żadna z sądeckich firm nie przekazał nam informacji,  że szykują się zwolnienia grupowe.

Jakie nastroje panują wśród pracodawców?

Czytaj dalej na nastęnej stronie. Kliknij TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu