Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 stycznia. Imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława
08/10/2019 - 12:05

Beton i kamienie. Tak budują nad Klimkówką turystyczny raj [ZDJĘCIA]

Plaże, ścieżki rowerowe, pomost cumowniczy dla wodniaków, a nawet specjalna pochylnia z drogą dojazdową umożliwiającą wodowanie jachtów. Tak mają wyglądać po zagospodarowaniu brzegi Jeziora Klimkowskiego. Za wielką inwestycję zabrały się wspólnie Ropa, Uście Gorlickie i Sękowa. Prace idą już pełną parą. Zalew jest jak wielki plac budowy.

Czy Klimkówka może być konkurencją dla Jeziora Rożnowskiego? Trzy samorządy - Ropa, Uście Gorlickie i Sękowa – zabrały się wspólnie za zagospodarowanie nabrzeża, które ma się zamienić w raj dla turystów. Na inwestycyjną czołówkę wysunęła się gmina Ropa, gdzie nabrzeże jeziora już zamieniło się w wielki plac budowy. 

czytaj też Wersalka i psia buda ze Słowacji w Jeziorze Rożnowskim. Oni mają tego dość  

- Najszybciej udało nam się uzyskać zgodę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na dzierżawę gruntów, które leżą w naszym bezpośrednim sąsiedztwie - tłumaczy wójt gminy Karol Górski. - W tej chwili kończymy pierwszy etap, który polega na wybudowaniu 145 metrów kamiennego ubezpieczenia brzegu jeziora, składającego się z trzech schodków.

To były trudne prace – dodaje Górski -  bo należało kopać na cztery metry głębokości w narzucie skalnym. Na koszu siatkowo-kamiennym został  posadowiony oczep z betonu. Teraz są wykładane deskami kompozytowymi z tworzywa sztucznego.W ramach pierwszego etapu będzie jeszcze niwelowane nabrzeże, w bezpośrednim sąsiedztwie kamiennego zabezpieczenia.

W przyszłym  roku w gminie Ropa rozpocznie się kolejny etap, który obejmie budowę ścieżki dla pieszych i rowerzystów, grillową wiatę oraz piętnaście plaż kompozytowych. To nie wszystko, bo projekt zagospodarowania obrzeży Jeziora Klimkowskiego zakłada  też  zbudowanie pomostu do wodowania łodzi, co ciekawe, będzie to ruchomy pomost cumowniczy.

- Buduje się go z łączonych elementów, które mają dużą wyporność. Byłby rozbierany na koniec sezonu, żeby nie niszczyła go kra lodowa – tłumaczy Karol Górski.

Czytaj też Ale szykuje się jazda! Będą nowe ścieżki rowerowe nad Popradem 

Pierwszy etap zagospodarowania brzegów Klimkówki przez gminę Ropa Klimkówki  to koszt blisko 3 milionów złotych. Prace mają być zakończone w połowie  przyszłego roku.

jagienka.michalik@sadeczanin.info fot.Zdzisław Niezgoda

Klimkówka jak wielki plac budowy. To ma być raj dla dla turystów
Będą llaże, ścieżki rowerowe, pomost cumowniczy dla wodniaków, a nawet specjalna pochylnia z drogą dojazdową umożliwiającą wodowanie jachtów.


Dziękujemy za przesłanie błędu