Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
28/05/2021 - 13:00

Będzie zakaz używania starych kotłów w Małopolsce. Wymień piec na pompę ciepła

Zakaz używania starych kotłów grzewczych w domach będzie obowiązywał od 2023 roku w całej Małopolsce. Ratunkiem są jednak wysokie dotacje na wymianę źródła ogrzewania. Sprawdź szczegóły.

Jakie przepisy będą obowiązywać?
Od 1 września 2019 roku w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz stosowania węgla i drewna w kotłach, piecach i kominkach. Poza Krakowem, na terenie Małopolski, będzie obowiązywał zakaz spalania w kotłach węgla lub drewna poniżej 3 klasy już od początku 2023 roku. Dodatkowo, każdy kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 musi być wymieniony do końca 2026 roku, a wynika to z przepisów uchwalonej uchwały antysmogowej dla województwa małopolskiego.

Dotacje ratunkiem dla właścicieli domów
Właściciele domów na szczęście nie są tutaj zostawieni sami sobie, bo mogą skorzystać z dotacji na wymianę starego źródła ogrzewania, która aktualnie wynosi od 9000 złotych do nawet 30 000 zł bezzwrotnego dofinansowania dla domu. Wysokość dotacji będzie zależeć m.in. od dochodów, klasy efektywności pompy ciepła oraz od tego, czy będzie również montowana instalacja fotowoltaiczna. Lokalna firma SOLSUM z ponad 9 letnim doświadczeniem w fotowoltaice i pompach ciepła przeprowadza cały proces od doboru źródła ogrzewania i pozyskania dotacji po uruchomienie i rozliczenie dotacji.

Fot. Solsum

W tym momencie największymi wzrostami sprzedaży cieszą się pompy ciepła powietrze-woda, które zapewniają ogrzewanie domu i CWU (ciepłej wody użytkowej – przyp. red.). Pompa ciepła nie wymaga przyłącza gazowego ani systemu kominowego odprowadzającego spaliny, ponieważ nie dochodzi tutaj do procesu spalania. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania po montażu, wysokiej jakości pompa ciepła będzie tańsza w eksploatacji niż ogrzewanie gazowe od 20 do 40 procent.

Pompa ciepła jest całkowicie bezobsługowa, a sterowanie i monitoring urządzenia jest możliwy przez smartfona lub komputer z dowolnego miejsca. Takie urządzenie zajmuje mniej miejsca w kotłowni niż tradycyjny kocioł i oczywiście nie emituje żadnych zanieczyszczeń, a dzięki efektywności A++ na pompę ciepła dotacja jest o 4500 zł wyższa niż dla pomp o klasie efektywności A+. Pompy ciepła o efektywności A++ oraz A+++ są dostępne w ofercie sądeckiej firmy SOLSUM.

Ile dotacji mogę uzyskać?

Źródło Solsum

Przykład:

  • Dom 200m2
  • instalacja grzejnikowa
  • rodzina 4 osobowa
  • ogrzewany kotłem węglowym
  • wymiana na pompę ciepła klasy A+++

Koszt zakupu i montażu pompy ciepła oraz instalacji ciepłej wody użytkowej (CWU) z pompy ciepła wraz z wyposażeniem kotłowni: 35 000 zł.
Dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza 1440 zł na osobę.
Dotacja: 18 000 zł
Koszt po dotacji: 35 000 - 18 000 zł = 17 000 zł
Dodatkowo można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej od 17 proc. do 32 proc. w zależności od progu podatkowego.
Przyjmując niższy poziom 17 proc. jest to kolejne 2890 zł dofinansowania
Łączny koszt po dotacji i uldze podatkowej to: 14 110 zł.
Koszt ogrzewania domu i cwu przed montażem pompy ciepła: 4500 zł rocznie.
Koszt ogrzewania domu i cwu po montażu pompy ciepła: 2250zł.
Okres zwrotu poniesionych kosztów: 6,2 lat.
Jest także możliwość skorzystania z preferencyjnej pożyczki, której całkowity roczny koszt to 3,5 proc. Wystarczy zapytać o szczegóły doradców firmy SOLSUM na spotkaniu.

Ile prądu zużyje pompa ciepła?
Niska eksploatacja i bezawaryjność to połączenie wysokiej jakości pompy ciepła, odpowiedni dobór do danego budynku i fachowy montaż. Poniżej prezentujemy wykresy zużycia prądu przez pompę ciepła zaprojektowaną i zamontowaną przez SOLSUM, okres od 7 grudnia 2019 do 7 grudnia 2020 roku.

Montaż w miejscowości Ptaszkowa k. Nowego Sącza, dom o powierzchni 210m2, starsze budownictwo, ocieplony styropianem o grubości 8 cm, instalacja grzejnikowa, pompa ciepła zastąpiła stary kocioł węglowy. Taryfa G13, roczny koszt: 2250 zł.

Wykres: źródło SOLSUMWykres, źródło: SULSUM

Żywotność wysokiej jakości pompy ciepła to 15-20 lat. Zapewnia ona optymalną temperaturę w domu nawet przy -25 stopniach Celsjusza temperatury zewnętrznej. Dodatkowo przy połączeniu wymiany źródła ogrzewania z instalacją fotowoltaiczną dotacja na fotowoltaikę wynosi 5000 zł istnieje również możliwość odliczenia od podatku PIT 17-32 proc. kosztów. Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką to o 90 proc. niższy roczny rachunek za prąd, ogrzewanie, CWU.

SOLSUM, pompy ciepła

Czy pompy ciepła będą tańsze za jakiś czas?
Obserwując ostatnie kilka lat co roku pompy ciepła drożeją o kilka procent rocznie. Producenci tłumaczą, że wpływ na to ma kilka czynników.

  • wzrost kosztów surowców i materiałów, które są potrzebne do budowy pompy ciepła,
  • rosnące ceny materiałów uzupełniających takich jak: zawory, trójniki, kształtki. Wykonawcy zgodnie utrzymują, że elementy miedziane, mosiężne, czy cyna – podrożały średnio o 4-5 procent.
  • nie bez znaczenia jest też kurs euro. Pod koniec lutego, za 1 Euro płaciliśmy 4,3 PLN. Na początku marca kurs zaczął drastycznie rosnąć – po 20 marca był rekordowy, na poziomie ponad 4,6 PLN/EUR. Następnie, od końca 2020r. utrzymuje się na poziomie ok. 4,5 PLN i wyżej.
  • przejście na nowszy czynnik chłodniczy R32 zamiast starszego R410. R32 jest jeszcze bardziej ekologiczny i wydajny, ale też droższy w zakupie.
  • bardzo duży wzrost popytu, nawet mimo zawirowań z koronawirusem: w III kwartale 2020 roku w Polsce pompy ciepła odnotowały ponad dwukrotny wzrost sprzedaży, który ogólnie można szacować na ok. 109 procent. Najszybciej rośnie sprzedaż pomp ciepła typu powietrze-woda: 90 proc. wzrostu w porównaniu do roku poprzedniego.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub do odwiedzenia naszej siedziby. Na miejscu można zobaczyć jak wygląda i jak działa pompa ciepła oraz uzyskać porady odnośnie wymiany źródła ogrzewania, fotowoltaiki oraz dotacji i finansowania.

SOLSUM sp. z o.o.
Adres:
Świniarsko 821
33-395 Chełmiec
tel. 18 540 91 40, 665 778 500
biuro@solsum.pl
www.solsum.pl

Zakaz używania starych kotłów w Małopolsce. Czas na wymianę źródeł ogrzewnia
Zobacz przykładowe instalacje wykonane przez firmę SOLSUM. Zapoznaj się również z opiniami klientów.

Artykuł sponsorowanyDziękujemy za przesłanie błędu

Zbigniew Konieczek Sądeczaninem 2020 Roku