Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
01/02/2018 - 11:20

Będzie rewolucja w kodeksie pracy. Idą zmiany na lepsze czy gorsze

Koniec z obowiązkiem uzasadniania zwolnienia pracownika, mniej umów śmieciowych, między innymi takie zmiany szykują się w kodeksie pracy. Jego nowy projekt rząd pokaże w marcu.

Prawdziwa rewolucja w kodeksie pracy czeka firmy, które zatrudniają do dziesięciu osób. Właściciel małej spółki, kiedy zechce zwolnić pracownika, już nie będzie musiał swojej decyzji uzasadniać. Teraz wymaga to szczegółowego opisu i często kończy się walką z byłymi pracownikami w sądach, co dla niewielkich firm jest problemem.

Czytaj też Ludzie w sądeckich firmach chcą związków zawodowych, ale ich nie zakładają. Ze strachu przed utratą pracy

Po wprowadzeniu nowych rozwiązań prawnych ma być lżej, ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Pracodawcy będą musieli zapłacić zwolnionym odprawę. Będzie tym wyższa, im dłuższy staż pracy danego pracownika. Odprawy nie będzie trzeba płacić, jeśli pracodawcy będą rozstawać się z pracownikami tak jak dzisiaj - z uzasadnieniem wypowiedzenia. Wtedy jednak sprawą będzie mógł zająć się sąd.

Zapisy w nowym kodeksie pracy mają wprowadzić dwie nowe formy umów o pracę - dorywczą i sezonową. Te zmiany będą dotyczyć wszystkich firm, nie tylko małych. Chodzi o ograniczenie zatrudnianie na umowy zlecenia. Okres wypowiedzenia w przypadku tych dwóch nowych umów ma wynosić kilka dni. W ramach umowy o pracę dorywczą czy sezonową będzie można w ciągu roku przepracować tylko kilka miesięcy.

Czytaj też Uszczęśliwianie na siłę. Będzie zakaz pracy w czasie urlopu? Szykują się zmiany w kodeksie pracy

W znowelizowanym kodeksie pracy pojawia się też zmiany dotyczące przyznawania urlopów  które mają służyć wypoczynkowi, a nie dorabianiu sobie do pensji. 

[email protected] fot.JmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)