Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/02/2013 - 11:30

Będzie nowe uzdrowisko? Dokumenty dotarły do inwestora

Droga otwarcia basenów solankowych w miejscowości Poręba Wielka ( gmina Niedźwiedź) staje się coraz krótsza. Spółka Gorczańskie Wody Termalne ma już w ręku przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt umowy na korzystanie za wynagrodzeniem z informacji geologicznej, do której prawo przysługuje Skarbowi Państwa – informuje biuro poselskie Mariana Cyconia. Kompleks turystyczno - leczniczy ma być konkurencją dla oferty Krynicy-Zdroju i Muszyny
Inwestycję realizuje spółka Górczańskie Wody Geotermalne, którą utworzyły samorządy: Mszany Dolnej, gminy Niedźwiedź oraz powiatu limanowskiego. Na badania udało się pozyskać ponad 2 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, brakowało jednak istotnej decyzji ministerialnych urzędników.
Były włodarz Starego Sącza, a dziś poseł PO, interpelował  w sprawie przedłużającego się procesu przyznawania koncesji na wydobywanie wód geotermalnych przez gorczańską spółkę. I dostał odpowiedź. - Projekt umowy na korzystanie za wynagrodzeniem z informacji geologicznej, do której prawo przysługuje Skarbowi Państwa trafił już do zarządu spółki. To kolejny krok w kierunku uzyskania koncesji – czytamy w komunikacie, który otrzymaliśmy dziś z biura poselskiego Cyconia.
Kolejne kroki, które musi podjąć inwestor to zawarcie tej umowy i zatwierdzenie przez właściwy organ administracji geologicznej dokumentacji hydrologicznej oraz przedłożenie wniosku koncesyjnego. Niezbędna będzie też decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych. O udzielenie koncesji, zgodnie z przepisami, zadecyduje Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.
Po badaniach stwierdzono, że warunki w Porębie Wielkiej są korzystne. - Temperatura solanki na wylocie wynosi 42 stopnie Celsjusza, ciśnienie 52 atmosfery, a wydajność około 16 metrów sześciennych na godzinę - ogłosili eksperci a samorządowcy mogli wygłaszać optymistyczne prognozy. Dzięki temu Poręba Wielka miałaby stać się miejscowością uzdrowiskową. - Możemy pójść w kierunku typowo leczniczym,ale też i rekraacyjnym. Szacujemy, że tylko na samych basenach znajdzie pracę 200 osób, do tego dochodzi jeszcze obsługa zjeżdżalni, masaże, korty i gastronomia. Jeśli wybudujemy tu też hotel to pracę będzie mieć jeszcze więcej mieszkańców – wyliczał nam korzyści wiosną ubiegłego roku Jan Puchała, starosta limanowski. 
***
Pierwsze odwierty próbne, do celów rekreacyjnych i ciepłowniczych, przeprowadzono w gminie Niedźwiedź w latach 70. wieku XX. W 2005 r.  zostało wykonane studium pozyskania i zagospodarowania energii wód geotermalnych w Porębie Wielkiej, sporządzone przez Polską Akademię Nauk. W 2007 r. powstała spółka z o.o. pod nazwą „Gorczańskie Wody Termalne”. Największym udziałowcem tej spółki jest powiat limanowski z pakietem większościowym - 2 tys. 35 udziałów o wartości 1 mln 17 tys. 500 zł (wkład innych samorządów - gmina Niedźwiedź - 1 tys. 35 udziałów, gmina Mszana Dolna – 635 udziałów i miasto Mszana Dolna 35 udziałów). Dodatkowo starosta limanowski, działając w imieniu Skarbu Państwa, przekazał spółce GWT działkę o powierzchni 1,25 ha, na której znajduje się odwiert Poręba Wielka IG-1.

BOS
Fot: SP Limanowa,JEC
 






Dziękujemy za przesłanie błędu