Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 2 czerwca. Imieniny: Erazma, Marianny, Marzeny
31/01/2022 - 07:30

Będzie można żądać 15 tys. zł odszkodowania za zakażenie covidem w pracy?

Miała być najmocniejszą bronią w walce z piątą falą pandemii, ale ciągle jej nie ma. Ustawa covidowa dająca narzędzia do weryfikacji szczepień i zachorowań pracowników, trafiła do kosza. Jest nowa, w której znalazł się zapis o możliwości żądania odszkodowania za zakażenie covidem w pracy?

Kolejny projekt ma zastąpić ten zgłoszony przez posła Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca. Nie ma w nim już mowy o egzekwowaniu przez pracodawcę tak zwanych certyfikatów covidowych, potwierdzających między innymi szczepienie przeciw koronawirusowi.

Czytaj też Nowy sposób na niezaszczepionych na covid. Zakaz sprzedaży alkoholu. Podziała?

Wedle nowych zapisów, pracodawca będzie mógł raz w tygodniu zażądać od pracownika, by ten na koszt państwa poddał się testowi na obecność koromawirusa. Jednak największe emocje wzbudza zapis dający możliwość dochodzenia 15 tysięcy złotych odszkodowania przez tego, kto podejrzewa, że zaraził się koronawirusem od pracownik, który nie poddał się testowi na koronawirusa.- Będzie to trudne do udowodnienia, wręcz niemożliwe, mówił w Telewizji Polsat  szef Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie Grzegorz Gierelak.

Czytaj też On był lokalnym radnym, ona matką dwójki małych dzieci. Zabił ich covid

Posłowie opozycji mówią, że  ustawa jest kuriozalna i powinna zyskać nazwę ustawy o powszechnym donosicielstwie – komentowała Katarzyna Lubnauer z Klubu Obywatelskiego. 

Do krytyków projektu ustawy dołączyła też poseł PiS Anna Siarkowska, która zamieściła w sieci ostry wpis w Internecie. -  A teraz tak na poważnie panowie, proszę napisać, kto, kiedy i za czyje pieniądze napisał tę ustawę. To nie jest projekt poselski, choć w takiej formie jest składany. Ciekawe czy pan poseł Rychlik reprezentujący wnioskodawców w ogóle zdaje sobie sprawę z tego, co w niej jest zaszyte.

Czytaj też To dziecko miało umrzeć. Jak osiemset gramów życia walczyło ze śmiercią  

Czy projekcie ustawy pojawią się zmiany? W poniedziałek projekty trafi do komisji sejmowej. ([email protected])

Dziękujemy za przesłanie błędu