Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 grudnia. Imieniny: Jolanty, Łukasza, Olimpii
12/01/2018 - 07:05

Posłowie zróbcie dym! Będzie Kolejny zjazd z A4 do Niepołomic a na "Sądeczankę" trzeba czekać.

Ludzi z Nowego Sącza jasny szlag trafił. Dowiedzieli się, że pod Niepołomicami budują kolejny zjazd z autostrady A4. - To my czekamy już tyle lat jak na zbawienie na ekspresówkę do Brzeska, a tam ma być kolejny węzeł? Niech nasi posłowie ci z PiS i PO wezmą się do roboty. Tam się da a u nas nie? - mówią oburzeni mieszkańcy Nowego Sącza.

W sprawie inwestycji, planowanej miejscowościach Podłęże i Zakrzowiec, która zakłada budowę węzła i obwodnicy z dojazdem do strefy inwestycyjnej w Niepołomicach, wojewoda właśnie wydał decyzję. Zjazd z autostrady - jego koszt to 30 mln - będzie otwarty w 2019 roku, obwodnica - za 70 mln w 2021.

Ta Informacja wywołała wśród mieszkańców Nowego Sącza wielką irytację.

- Korki i wypadki, także te śmiertelne, tak wygląda nasza ponura rzeczywistość na trasie z Nowego Sącza do Brzeska. To my czekamy już tyle lat jak na zbawienie na ekspresówkę do Brzeska, a tam ma być kolejny węzeł? - oburza się jeden z naszych czytelników, który w tej sprawie zaalarmował nasza redakcję. - kiedy się o tym dowiedziałem, myślałem, że mnie szlag trafi.

Czytaj też Przełom w sprawie „Sądeczanki”? Ogłoszą ostateczny przebieg ekspresówki do Brzeska. Czy jest szansa na tunel pod Justem?

Iwona Mukrut, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad tłumaczy, że o inwestycję, która ma pomóc rozładować tworzące się w tym rejonie korki i zapobiec rozjeżdżaniu lokalnych dróg przez ciężarówki, od wielu lat walczyły się wspólnie samorząd Niepołomic i województwa małopolskiego. Chodzi o skomunikowanie z miejscową strefą ekonomiczną.

- Tej sytuacji nie można porównywać z budową "Sądeczanki". Niepołomice, choć są zaledwie dziesięciotysięcznym miastem, włożyły w to dużo pieniędzy. Przygotowały projekt. Inwestycję w połowie finansuje ministerstwo infrastruktury, marszałek województwa małopolskiego w dwudziestu procentach, a resztę gmina i powiat - mówi rzeczniczka.

- Jak to jest, że tam się da zbudować szybko i węzeł i obwodnicę, a u nas się nie da - mówią oburzeni mieszkańcy Nowego Sącza. - Widać, tam mają skuteczniejszych polityków. Niech nasi parlamentarzyści - ci z PiS, którzy teraz rządzą i ci z PO, wezmą się do roboty. Tu trzeba zrobić dym w tej sprawie!

Co na to nasi posłowie? To pytanie kierujemy do najbardziej wpływowego w regionie parlamentarzysty, Wiesława Janczyka, szefa regionalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości i wiceministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego.

- Ani politycy PiS, ani ja, nie marnujemy czasu - zapewnia polityk. - Pieniądze na sądeczankę są. Nie ma natomiast dokumentacji, która jest niezbędna do rozpoczęcia budowy drogi. To zaniechanie poprzedniej koalicji PO-PSL. Miałbym prośbę, żeby nie wieszać na moich plecach zaniechań poprzedników, bo cierpliwie i szybko staram się nadrobić związane z tą inwestycją zapóźnienia organizacyjne. Uważam, że nie ma powodu do używania aparatu przymusu, który ma polegać na zazdrości o inne inwestycje w naszym regionie.

Minister Janczyk uspokaja i tłumaczy, że jedna inwestycja nie wyklucza drugiej.

- Nie ma tu stacji albo, albo, że jeżeli zbudujemy - też w Małopolsce - węzeł drogowy pod Niepołomicami, to braknie środków na ekspresówkę do Brzeska. Ważne są fakty - podkreśla Janczyk. - W rozmowie z Generalną Dyrekcją Dróg i Autostrad ustaliłem, że tamta inwestycja została uruchomiona, bo znalazła współfinansowanie ze strony samorządu lokalnego, który opracował dokumentację w uzgodnieniu i z synchronizacją z Generalną Dyrekcją. To dało dodatkowy bonus i przewagę dla realizacji tego przedsięwzięcia.

Jak mówi polityk, niestety dziś mamy takie czasy, że samo przygotowanie inwestycji trwa o wiele dłużej niż jej realizacja.

- To wszystko, co można powiedzieć w tej sprawie. Łatwiej jest wyrażać zaniepokojenie niż szybko przygotować tę inwestycje. Niestety. Ten proces jest długi i polega na żmudnych uzgodnieniach - dodaje Janczyk.

Czytaj też Mnożą się warianty wariantów i mnożą się protesty. Maleją szansę na rozpoczęcie budowy „Sądeczanki”

Z zarzutami o zaniechanie inwestycji przez poprzednią ekipę rządząca nie zgadza się poseł platformy Obywatelskiej Andrzej Czerwiński, który odbija piłeczkę.

Jeśli zauważyłeś błąd, zaznacz fragment tekstu zawierający ten błąd.
Jarosław Wasiluk, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu mówi o swych zamierzeniach. Będą drony i ekopatrole


Dziękujemy za przesłanie błędu