Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
19/07/2017 - 09:00

Będzie gaz w Łącku i pięciu innych gminach. Prace ruszą w nowym roku

15 lipca w Szczawnicy odbyła się konferencja pod nazwą „Gazyfikacja Szczawnicy i gmin ościennych z doprowadzeniem gazociągu od strony Słopnic” inaugurująca realizację tego przedsięwzięcia.

O szczegółach inwestycji, która rozpocznie się z początkiem przyszłego roku mówili: wiceminister Piotr Naimski - pełnomocnik rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Radosław Bartosik - wiceprezes PGNiG i Jarosław Wróbel - prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.

W trakcie swoich wystąpień podkreślali, że obecne działania Polskiej Spółki Gazownictwa są realną inwestycją w rozwój terenów, które czasami przez dziesięciolecia czekały na gazyfikację.

Gospodarzem konferencji był Burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda a łącki samorząd reprezentowali wójt gminy – Jan Dziedzina, zastępca wójta Paweł Dybiec, przewodnicząca Rady Gminy Łącko - Bernadetta Wąchała-Gawełek, Tomasz Gromala, radny Gminy Łącko oraz sołtys miejscowości Zabrzeż Stanisław Gałysa. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele pozostałych pięciu samorządów, których dotyczy inwestycja.

Projekt gazyfikacji obejmuje sześć gmin z trzech małopolskich powiatów, a mianowicie: Miasto i Gminę Szczawnica, Gminę Krościenko nad Dunajcem, Gminę Ochotnica Dolna, Gminę Łącko, Gminę Kamienica oraz Gminę Słopnice.  Harmonogram prac został podzielony na trzy etapy:

  • W pierwszym etapie PSG rozpocznie początkiem 2018 r. budowę gazociągu wysokiego ciśnienia Słopnice – Zbludza wraz z  dwoma stacjami redukcyjno-pomiarowymi na łącznym odcinku 13,5 km. 
  • Etap drugi obejmuje budowę gazociągu średniego ciśnienia do granicy miasta Szczawnica o długości około 30,1 km oraz budowę sieci rozdzielczej wraz z przyłączami o długości około 17,1 km w Szczawnicy, co daje całkowitą długość sieci gazowej – 47,2 km.
  • Etap trzeci to budowa sieci rozdzielczych średniego ciśnienia w miejscowościach Czerniec, i Łącko, a także w miejscowościach Tylmanowa i Krościenko nad Dunajcem w powiecie nowotarskim oraz budowa pojedynczych odcinków sieci gazowej średniego ciśnienia w miejscowościach Zbludza, Kamienica i Zabrzeż. Łącznie przybędzie ponad 12 kilometrów sieci. Dla tego etapu prac gotowa jest już Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia.

Wszczęcie postępowania przetargowego zaplanowane jest na trzeci kwartał 2017 roku, planowany termin uzyskania decyzji na pozwolenie na budowę to drugi kwartał 2019, a w trzecim kwartale 2019 roku ma się rozpocząć postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę robót. Prace budowlano – montażowe mają się rozpocząć początkiem 2020 roku, a zakończenie przewidziano na pierwszy kwartał 2022 roku. 

Planowany całkowity koszt realizacji projektu to niemal 40 milionów złotych.

Źródło: szczawnica.pl, pieninyinfo.pl. opr. UG Łącko


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)