Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
06/04/2023 - 10:55

Będą zmiany w kodeksie cywilnym. Którzy krewni zostaną wyłączeni z uprawnionych do udziału w spadku?

Kolejne zmiany w kodeksie cywilnym, które przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości mają przyspieszyć dziedziczenie spadków. Być może uda się w przyszłości uniknąć trwającego miesiącami, a nawet latami, poszukiwania osób uprawnionych do udziału w spadku z racji pokrewieństwa.

Obecnie często domy czy mieszkania czekające na nowych właścicieli niszczeją, a działki nie sposób sprzedać, bo o jednym z kilku czy kilkunastu uprawnionych do spadku ciotecznym wnuku wiadomo tylko że żyje. Gdzie go jednak szukać i jak zawiadomić o przysługujących mu prawach nikt nie wie. Bez tego zaś postępowanie spadkowe w sądzie nie może być zakończone, zaś pozostali uprawnieni, choć zgłosili się ze swoimi roszczeniami, z przysługujących im praw korzystać nie mogą.

Dalsi krewni nie ujęci w testamencie bez prawa do spadku

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, by w tak zwanej trzeciej grupie spadkowej, która obejmuje dalszych krewnych zredukować krąg uprawnionych do dziedziczenia.

Chodzi o tak zwane dziedziczenie ustawowe czyli takie gdzie z braku testamentu o dziale spadku rozstrzyga sąd, a kodeks cywilny wskazuje potencjalnych uprawnionych. W trzeciej grupie spadkowej są dziadkowie, rodzeństwo rodziców spadkodawcy oraz ich zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki). Po zmianie z trzeciej grupy wyłączona zostanie część zstępnych – wnuki i prawnuki czyli cioteczne lub stryjeczne.

Skrócić postępowanie spadkowe ma też uproszczenie przepisów wskazujących kogo można uznać za niegodnego dziedziczenia. W tym kręgu znajdą się osoby, które uchylały się od obowiązku alimentacyjnego.

Więcej czasu na przyjęcie lub odrzucenie spadku

Odrzucenie spadku to sposób, by nie odziedziczyć po zmarłym także jego długów. Bardzo często zgłaszane roszczenia przewyższają wartość spadku, a by się o tym przekonać trzeba na to czasu.

Obecnie spadkobierca ma sześć miesięcy od dnia, w kt órym dowiedział się o spadku na złożenie oświadczenia czy go przyjmuje czy odrzuca.

Zmienione przepisy pozwolą na zawieszanie tego terminu przez sąd w przypadkach szczególnie uzasadnionych, np. gdy takie oświadczenie w imieniu podopiecznych powinni złożyć ich opiekunowie, na co sami wcześniej muszą uzyskać zgodę sądu.

Co ważne, zmiany te mają szansę wejść w życie szybko bowiem projekt ustawy przewiduje na to termin trzymiesięczny. ([email protected]) fot. piabay







Dziękujemy za przesłanie błędu