Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
04/12/2023 - 06:40

Będą pieniądze na dopłaty do odsetek do dodatkowych 75 tys. Bezpiecznych Kredytów 2%

Nie powinno być przerwy w przyjmowaniu wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% ani w 2023 roku, ani w latach następnych. W związku z większym niż prognozowano zainteresowaniem kredytem hipotecznym na pierwsze mieszkanie, rząd postanowił zwiększyć limity dofinansowania do odsetek takich kredytów w całym okresie, który zaplanowano dla kredytu a więc w latach 2024-2032.

Zgodnie z projektowaną  nowelizacją ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, kwota z budżetu państwa przeznaczona na bezpieczny kredyt 2% ma wzrosnąć z ok. 11,3 do niemal 16,1 mld zł.

Coraz bliżej 100 tysięcy wniosków o kredyt

Według stanu na 23 listopada 2023 r. liczba zawartych umów kredytowych przekroczyła 40,8 tys. Złożono ok. 90,3 tys. wniosków, z czego ponad 69,3 tys. stanowią wnioski zweryfikowane. Łączna kwota bezpiecznych kredytów to ponad 16,5 mld zł. Bezpieczny kredyt 2% oferuje 13 banków.

Popyt na kredyty mieszkaniowe jest w ostatnich miesiącach wysoki. Liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy wzrosła z 13,5 tys. we wrześniu 2022 r. do 36,6 tys. we wrześniu 2023 r. Według szacunków BIK, ok. 60% osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w sierpniu br. to osoby w wieku do 45 lat, nieposiadające wcześniej kredytu mieszkaniowego, składające wniosek o kredyt do kwoty 600 tys. zł.

Pierwszy kwartał funkcjonowania programu Pierwsze Mieszkanie był okresem spiętrzenia wniosków o preferencyjny kredyt. W pierwszych miesiącach działania programu, większość wniosków kredytowych złożono przez osoby, które czekały na wprowadzenie instrumentu wsparcia przez kilka kwartałów, w których rynek kredytów mieszkaniowych uległ załamaniu, w tym z uwagi na utratę zdolności kredytowej części gospodarstw domowych wnioskujących obecnie o bezpieczny kredyt 2% (pozwalający uzyskać tą zdolność).

Będą pieniądze na blisko 200 tys. kredytów na zakup pierwszego mieszkania

Obecnie liczba składanych wniosków o bezpieczny kredyt 2% ustabilizowała się. Jednak z uwagi na odłożoną podaż, obecne limity finansowania mogą nie być wystarczające.

Jak wskazała minister rozwoju i technologii Marlena Maląg, eefektem proponowanych zmian, będzie możliwość przyjęcia w ustawach budżetowych takich kwot zasilenia Rządowego Funduszu Mieszkaniowego, które pozwolą na udzielenie w latach 2023-2024 łącznie ok. 75 tys. bezpiecznych kredytów 2%. W sumie, po zmianach, ok. 180 tys. gospodarstw domowych będzie mogło skorzystać z bezpiecznego kredytu 2% w latach 2023-2027

Przypomnijmy, że Bezpieczny Kredyt 2%, który można wykorzystać na rynku pierwotnym bądź wtórnym, oferowany jest z dopłatą, którą stanowi różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie, pomniejszone o marżę oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%. Z dopłaty do rat bezpiecznego  kredytu 2%można korzystać przez 10 lat, a maksymalna kwota kredytu to 500 tys. zł (w przypadku gospodarstwa domowego prowadzonego wspólnie przez małżonków lub gdy w skład tego gospodarstwa wchodzi co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł).   ([email protected]) fot. Andrey_and_Lesya/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim

4Dziękujemy za przesłanie błędu