Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
20/09/2023 - 06:40

Będą darmowe przejazdy koleją dla wszystkich seniorów? Jaki wiek ma uprawniać do ulgi

Po bezpłatnych lekach dla seniorów następną inicjatywą rządową ma być zapewnienie darmowych przejazdów koleją dla wszystkich osób, które ukończyły 70. rok życia.

Takie rozwiązanie ma na celu zarówno zmniejszenie wydatków ponoszonych przez seniorów, zwiększenie ich mobilności, jak i zapewnienie większej liczy pasażerów Polskim Kolejom Państwowym.

Pociągiem za darmo: kto pojedzie bez kupowania biletu

Polska kolej się modernizuje, skracają się czasy przejazdu pociągami między poszczególnymi miejscowościami co wobec likwidacji tras autobusowych i drogich cen paliw skłania Polaków do ponownego zainteresowania się podróżami pociągiem.

Ten trend rząd chce utrzymać tym bardziej, że na modernizację a nawet budowę nowych linii kolejowych wciąż wydawane są dziesiątki miliardów złotych.

Stąd inicjatywa wprowadzenia bezpłatnych przejazdów PKP – wszystkich a nie tylko kilku w roku – dla każdej osoby, która ukończyła 70. rok życia.

Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga nowej ustawy, co w związku ze zbliżającymi się wyborami do polskiego parlamentu nie jest możliwe w najbliższych miesiącach.

Tanie podróże PKP: jakie ulgi mają seniorzy teraz

Obecnie nie ma darmowych przejazdów dla osób, które ukończyły określony wiek.

Wszystkich przewoźników obejmuje ponadto  ustawowa ulga dla seniorów – do dwóch przejazdów w roku ze zniżką 37 proc.

Dotyczy on jednak tylko osób, które są emerytem lub rencistą. Takie osoby mają prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.

Przy czym nawet jeśli jednorazowo kupowany jest bilet w obie strony, to  przejazd „tam” i „z powrotem” jest traktowany jako dwa oddzielne przejazdy.

Prawo do zniżki przysługuje na podstawie odpowiedniego zaświadczenia (wydawanego m.in. przez terenowe jednostki Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów okazywanego wraz z dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość. Z dwóch ulgowych przejazdów w ciągu roku mogą też skorzystać współmałżonkowie, na których pobierane są zasiłki rodzinne.

Przewoźnicy kolejowi jednak we własnym zakresie stosują prawo do przejazdów ulgowych.

Najpopularniejszą jest „Bilet dla seniora 60+” w PKP Intercity.

Jak informuje ten przewoźnik, Bilet dla Seniora to stała oferta dla każdego, kto ukończył 60 lat. Zniżka 30% obowiązuje na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami „PKP Intercity” S.A. wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie.

Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.

Na podobnych zasadach bezpłatne przejazdy – ulga 30 proc. dla osób 60 plus – stosuje Kolej Małopolska.

Koleje Śląskie dają takim osob zniżkę na wszystkie przejazdy w wysokości 20 proc.

Z kolei np. Szybka Kolej Miejska w Warszawie zapewnia bilety dla seniorów ze zniżką, ale tylko dla osób, które ukończyły 65 lat.

Przed kupnem biletu warto więc sprawdzić czy są ulgowe przejazdy dla seniorów w danej firmie przewozowej i na jakich warunkach.  ([email protected]) fot. pasja1000/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu