Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
09/02/2020 - 16:20

Będą budować dwie nowe obwodnice na Sądecczyźnie. To już pewne.

+

W sumie rząd chce wybudować łącznie 820 kilometrów dróg, wyprowadzających ruch z polskich miast zmagających się z korkami, smrodem spalin i brakiem bezpieczeństwa.  Na liście stu obwodnic znalazły się Piwniczna i Limanowa.

 Jak wyjaśniał podczas konferencji prasowej w resorcie infrastruktury wiceminister Rafał Weber o wyborze miast, które wreszcie doczekają się budowy obwodnic, zdecydowały takie czynniki jak duże natężenie ruchu i największa liczba wypadków.

Czytaj też Łącko chce zarabiać na turystach. Zdziwicie się, co zbudują nad Dunajcem 

To ma być także – mówił Weber - element infrastruktury, który przyciągnie inwestorów. 

 - Budowa nowej drogi czy obwodnicy otwiera nowy potencjał gospodarczy danego regionu. W takiej miejscach  przedsiębiorcy chętniej inwestują– podkreślał wiceminister.

Jak daleko jest od rządowych deklaracji do realizacji inwestycji? Na stronie resortu pojawiły się informacje na ten temat. 

Przetarg na budowę obwodnicy Piwnicznej, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 87, ma być ogłoszony już w czwartym kwartale 2022 roku. Jak informuje ministerstwo, inwestycja jest już na etapie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, podczas którego rozpatrywane są możliwe warianty budowy obejścia miasta. O budowę obwodnicy mieszkańcy Piwnicznej walczą od kilku lat.

Czytaj też Komu wyremontują drogę, komu zbudują chodnik. Powiat ma na to miliony 

Przetarg na budowę obwodnicy Limanowej, która powstanie w ciągu drogi krajowej nr 28, ma być ogłoszony w trzecim kwartale 2024 roku. Już teraz – czytamy na ministerialnej stronie - rozpoczęły się „wstępne prace analityczno-przygotowawcze| do inwestycji.  

Wedle rządowych założeń, zarówno obwodnica Piwnicznej jak i obwodnica Limanowej, nie tylko przyniosą mieszkańcom obu miast poprawę bezpieczeństwa, ale przede wszystkim odciążą układ komunikacyjny i zwiększą przepustowość dróg.

W przypadku Piwnicznej, inwestycja poprawi przejazd dla ruchu międzynarodowego i regionalnego na odcinku drogi krajowej. Nowa obwodnica umożliwi również ominięcie uzdrowiska przez ruch turystyczny kierujący się na przykład w stronę Muszyny.

Nowa obwodnica Limanowej ma wyprowadzić ruch tranzytowy, który koncentruje się na drodze krajowej, ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, odciążyć układ komunikacyjny oraz zwiększyć przepustowość dróg. Inwestycja ułatwi też podróż pomiędzy Nowym Sączem a Rabką i poprawi spójność komunikacyjną południowej Małopolski, w której obwodnic doczekają się też Maków Podhalański, Nowy Targ, Tarnów, Trzebinia i Wadowice. 

Pieniądze na budowę stu obwodnic mają pochodzić między innymi z opłaty paliwowej, za użytkowanie dróg przez ciężarówki i autobusy oraz z funduszy unijnych. Budowa wszystkich stu obwodnic ma zająć dziesięć lat, ale pierwsze z nich mają być oddane do użytku w 2023 roku.

[email protected] fot. archiwum


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)