Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
13/12/2023 - 07:20

2024: babciowe będzie na pewno. Kto dostanie 1 500 zł nowego zasiłku co miesiąc i na co można przeznaczyć pieniądze

Nowy premier Donald Tusk w expose sejmowym potwierdził, że jedną z pierwszych wdrażanych w życie nowości będzie 1 500 zł nowego zasiłku - tzw. babciowego. Będzie on stanowił część nowego rządowego programu Aktywna Mama. W ten sposób potwierdziły się w całej rozciągłości nasze informacje - o czym niżej - sprzed kilku tygodni.

Dokładne zasady ureguluje nowa ustawa. Babciowe ma być jednak kolejnym wsparciem dla rodzin związanym z opieką nad dzieckiem.

Kiedy będzie się należało babciowe, ile wyniesie

W praktyce świadczenie zwane babciowym ma być uzupełnieniem starego programu Rodzina 500+, dotyczącym jednak tylko rodzin z dzieckiem poniżej trzeciego roku życia, w których matka chce wrócić do aktywności zawodowej lub nawet podjąć pierwszą pracę.

Te dwa warunki: dziecko w wieku do ukończenia 36 miesięcy oraz praca o dochodach brutto równych najniższej krajowej ( 4 242 zł od stycznia 2024 r. oraz 4 300 zł od lipca 2024 r.) są niezbędne by móc w ogóle składać wniosek o babciowe.

Samo świadczenie ma wynosić 1 500 zł miesięcznie.

Babciowe 2024: na jakich warunkach nowy zasiłek może trafić do krewnej dziecka

Jeśli babciowe zostanie przyznane, rodzice sami będą mogli zadecydować o sposobie wydatkowania pieniędzy. Można nim opłacić pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym lub zatrudnić fachową nianię.

Jedną z form, preferowanych – stąd nazwa świadczenia – jest zaangażowanie do opieki nad małym dzieckiem jego babci. Jednak musi być ono sformalizowane – na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnej typu zlecenie czy dzieło.

Pewnie ta ostatnia forma będzie najkorzystniejsza ponieważ jest zwolniona z obowiązkowych składek na ZUS, a nawet składki zdrowotnej. Z kolei jeśli równolegle kwota wolna od podatku zostanie podwyższona – zgodnie z zapowiedziami – do 60 000 zł, to nawet dochód babci z emerytury lub innego źródła w wysokości do 4 500 zł miesięcznie sprawi, że do ręki babci trafi 1 500 zł co do złotówki, bez żadnych obciążeń na daniny publiczne.   ([email protected]) fot. TerriC/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu