Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
29/02/2016 - 09:45

Będzie impuls dla biznesu na Sądecczyźnie? Niższe podatki dla małych przedsiebiorców

Uwierzę, jak obietnice staną się faktem. Tak rządowe zapowiedzi o obniżenie podatku dla małych firm komentuje sądecki przedsiębiorca. Od przyszłego roku płaciłby 15 procent CIT, a nie, tak jak teraz, 19 procent.

Ministerstwo Finansów chce od przyszłego roku obniżyć do 15 procent podatek CIT dla małych przedsiębiorców. Resort poinformował o tym w opublikowanym komunikacie. Obecnie firmy płacą 19-procentowy CIT.

Niższa stawka ma objąć tych podatników, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku równowartości 1,2 miliona euro. 15-procentowy podatek zapłacą też firmy, które dopiero  rozpoczynają działalność. Projekt już został skierowany do konsultacji.

- Obniżenie podatków  obiecała w  kampanii wyborczej Beata Szydło. Uwierzę, jak obietnice staną się faktem  - mówi pan Michał z  Nowego Sącza, który od trzech lat razem ze wspólnikiem prowadzi  niewielką firmę. - Zajmuję się grafiką komputerową i na razie kokosów na tym nie robię. Jak zapłacę podatek zostaje mi  naprawdę niewiele. Z tej mojej firmy, która ciągle jest na dorobku, z trudem się utrzymuję. Gdybym płacił niższy podatek, może wyszedłbym na swoje, nie mówiąc o tym, że chciałbym się rozwijać. A do tego konieczne jest iwestowanie zysku, tak jak to robią duże i bogate firmy, które w sensie podatkowym fiskus skubie znacznie mniej, niż takich małych przedsiębiorców jak ja.  

Słowa pana Michała znajdują potwierdzenie w podatkowych statystykach, bo w Polsce podatku CIT nie płaci około 60 procent firm. Mówił o tym na łamach "Nowego Dziennika" Prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

- Udaje im się to między innymi przez ukrywanie dochodów bądź rejestrowanie spółek w tak zwanych rajach podatkowych. Najczęściej robią to największe firmy z kapitałem zagranicznym. Zmniejszenie CIT-u może więc zarówno zachęcić duże firmy do jego płacenia, a także w znaczący sposób pomóc w egzystowaniu małym lokalnym biznesom.

Ekonomiści podkreślają, że obniżenie podatku znacznie ułatwiłoby życie drobnym przedsiębiorcom i dodają, że  to małe firmy są siłą napędową polskiej gospodarki i dają liczne miejsca pracy. Czy rządowe obietnice mogą stać się impulsem do zakładania firm na Sądecczyźnie i gospodarczego ożywienia regionu?

- Generalnie obniżenie podatków zawsze jest korzystne dla przedsiębiorcy, który środki może reinwestować i w ten sposób firmę rozwijać, albo zdecydować się na podniesienie wynagrodzeń - mówi dr Robert Rogowski z Zakładu Ekonomii Sądeckiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. - Natomiast  mniejszy CIT raczej nie będzie impulsem do zakładania firm. Przedsiębiorca projektując swój biznes uwzględnia koszty, przychody, a podatek, to jest tylko to, co płaci z zysku. Najpierw więc musi skalkulować w ogóle opłacalność przedsięwzięcia.  Jeśli biznes przynosi zyski, to dopiero wtedy płaci się podatek.   

Zdaniem Rogowskiego rządowy projekt może mieć większe znaczenie w skali makroekonomicznej, na przykład w odniesieniu do firm zagranicznych, które szukają miejsc gdzie z podatkowego punktu widzenia warto otworzyć biznes.

Wedle szacunków ministerstwa finansów obniżoną, 15-procentową stawkę podatkową zapłaci około 90 procent  małych przedsiębiorców.

(mika)

Fot. sxc.hu







Dziękujemy za przesłanie błędu