Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
16/09/2023 - 11:05

Aż trudno w to uwierzyć! Nowy Sącz trafił na podium strasznej, czarnej listy

Te statystyki są porażające. W ubiegłym roku w Nowym Sączu doszło do ponad tysiąca kolizji i wypadków. W ogólnopolskim zestawieniu, w którym uwzględniono 84 największe miasta w Polsce, Nowy Sącz zajął dwudzieste szóste miejsce. W Małopolsce stanął na niechlubnym podium.

Skąd obecność naszego miasta w tych niechlubnych statystykach? Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84 największych miast w Polsce i następnie porównali, ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na tysiąc mieszkańców. W tym niechlubnym zestawieniu, opracowanym na podstawie danych  z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji, Nowy Sącz zajął 26. miejsce z bilansem 1112 kolizji.  

- To oznacza, że na tysiąc mieszkańców  Nowego Sącza przypadło 13,8 zdarzenia drogowego – wyjaśnia Grzegorz Demczyszak z rankomat.pl - To najgorszy wynik spośród wszystkich miast województwa małopolskiego – dodaje.  

Czytaj też Fatalny finał podniebnych akrobacji. Nieszczęście dopadło paralotniarkę [ZDJĘCIA]

Smutny bilans i najczarniejszy punkt na mapie Nowego Sącza

Jaki jest tragiczny, sądecki  bilans wszystkich wypadków i kolizji z 2022 roku? To jedna ofiara śmiertelna, 132 rannych.

Dlaczego w Nowym Sączu  tak często dochodzi do wypadków?

Najczęstszą przyczyną jest niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami – wyjaśnia Demczyszak i przytacza  statystyki. - Takich zdarzeń było 254, co stanowi  22,8 proc. wszystkich  wypadków i kolizji. Najbardziej niebezpiecznym punktem Nowego Sącza okazała ul. Lwowska, gdzie doszło do 108  tego typu zdarzeń.

Czytaj też Tyle teraz zapłacą za pracę w komisji wyborczej. Można dobrze zarobić. Stawki poszły w górę 

czytaj też To się zacznie w Nowym Sączu we czwartek. Idzie wielki przewrót w pogodzie

W Krakowie bezpieczniej niż w Nowym Sączu

Dla porównania, w stolicy województwa małopolskiego odnotowano ponad osiem razy więcej kolizji i wypadków drogowych niż w Nowym Sączu. Po uwzględnieniu liczby mieszkańców Kraków znalazł się jednak na korzystniejszej, bo 44. pozycji (11,7 zdarzenia na 1000 mieszkańców). Spośród wszystkich uwzględnionych na liście przez rankomat.pl miast w województwie małopolskim najlepszy wynik uzyskał Tarnów (11,3 zdarzenia na 1000 mieszkańców) ([email protected]) fot.Dziękujemy za przesłanie błędu