Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
02/01/2024 - 07:40

Aż trudno uwierzyć. Tyle pieniędzy wydają u nas Ukraińcy. Ilu ich jest na Sądecczyźnie?

Pracują, studiują, niektórzy zdecydowali się zostać na stałe, inni chcą wrócić do kraju jak tylko skończy się wojna, jeszcze inni przyjeżdżają tylko na krótko. Ilu jest w naszym kraju Ukraińców? Wedle szacunków około dwóch milionów. Ile wydają w naszym kraju pieniędzy? Tylko w trzecim kwartale ubiegłego roku 2,2 mld złotych.

Z najnowszego raportu GUS wynika, że w trzecim kwartale  ubiegłego roku cudzoziemcy przekroczyli granicę Polski 46,8 mln razy. To o 6,8 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Ukraińcy w okresie lipiec-wrzesień br. przekroczyli granicę z Polską 5,6 mln razy, podczas gdy rok wcześniej 4,5 mln razy.

– Wiemy o spadającej podaży Ukraińców w Polsce. Często wybierają oni bogatsze kraje Europy Zachodniej, co nie zmienia faktu, że wciąż przebywa u nas około 2 mln obywateli Ukrainy, czyli tyle ile szacowało się przed pandemią – mówi Krzysztof Inglot, ekspert rynku pracy z firmy Personnel Service. - Na te dwa miliony osób składają się przebywający w Polsce już wcześniej Ukraińcy, jak i uchodźcy, którzy zostali w naszym kraju i ściągnęli tutaj swoje rodziny, czyli babcie, dzieci, małżonków. Stała liczba Ukraińców utrzymuje wydatki na wysokim poziomie – dodaje Inglot.

Jakie są dane z naszego regionu?  Jak podaje regionalny oddział  Zakład Ubezpieczeń Społecznych na koniec września ubiegłego w Małopolsce było niemal 61 tys. Ukraińców.  To niewielki wzrost porównując do maja, kiedy było zgłoszonych 60,8 tys. Ukraińców dodaje Szaniawska.   

Jakie są dane z sądeckiego oddziału ZUS? We wrześniu w tutejszych  rejestrach  figurowało blisko 9,5 tysiąca Ukraińców. W placówce w Krakowie blisko 44 tys., w Chrzanowie 5,4 tys., a w Tarnowie – ponad 2,8 tys.

Ile pieniędzy wydają Ukraińcy w Polsce? W latach 2014-2016 Ukraińcy w pierwszych dziewięciu miesiącach roku zostawiali w Polsce od 4 do 5 mld zł. Natomiast w latach 2017-2019 ten wynik średnio oscylował wokół 5,5 mld zł. W 2020 roku, kiedy wybuchła pandemia, ten wynik spadł do 2 mld zł, natomiast największe tąpnięcie nastąpiło rok później, kiedy Ukraińcy wydawali w Polsce niecałe 1,9 mld zł. W 2022 roku wyniki zaczęły odbijać i wzrosły do 3,8 mld zł, natomiast ubiegły  rok był pierwszym, który zbliżał się do poziomu sprzed pandemii. ([email protected]) fot. MUWDziękujemy za przesłanie błędu