Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 17 kwietnia. Imieniny: Anicety, Klary, Rudolfina
10/01/2023 - 14:30

Aż trudno uwierzyć? Policzyli ilu obcokrajowców pracuje w Nowym Sączu i okolicach

Ponad 90 tysięcy, tylu obcokrajowców widnieje w rejestrach małopolskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To 30 tysięcy więcej niż jeszcze niecałe dwa lata temu. Większość z nich to Ukraińcy. Jak te dane wyglądają na Sądecczyźnie.

Lawinowo przybywa obcokrajowców w naszym regionie

Na koniec listopada 2022 roku w województwie małopolskim było 91,6 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego w ZUS. To o 4,2 tys. więcej niż na koniec czerwca 2022 roku. Jeśli porównać to z danymi sprzed niecałych dwóch lat,  różnica wynosi blisko 30 tysięcy. Najliczniejszą grupę stanowią Ukraińcy.

czytaj też Co robić w Nowym Sączu, żeby dostać pracę od ręki i dobrze zarobić. Fachowcy na wagę złota  

Jak te dane wyglądają na Sądecczyźnie?

– Do ubezpieczenia w sądeckiej placówce zgłoszono  12,5 tys. obcokrajowców, z czego  9, 9 tys. to Ukraińcy -  mówi Anna Szaniawska z biura prasowego małopolskiego oddziału ZUS,.

W chrzanowskiej placówce w listopadowych zestawieniach widniało 5,4 tysiące Ukraińców, w Tarnowie ponad 2,9 tys. w Krakowie 42,2 tys. Dla całej Małopolski, w stosunku do  czerwca to wzrost do ponad 58,8 tys.

czytaj też Nabijanie ludzi w butelkę. Tak kręcili u nas biznes na fotowoltaice

Na koniec listopada liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w całej Polsce przekroczyła 1 mln 67 tys. osób. W porównaniu do danych z końca czerwca tego roku to wzrost o blisko 56 tysięcy.([email protected]) fot. jmDziękujemy za przesłanie błędu