Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/11/2012 - 11:19

Autobusy i przystanki przyjazne niepełnosprawnym

Nowoczesny system transportu publicznego, w którym biletom elektronicznym towarzyszą tablice informacyjne na przystankach autobusowych i sygnalizacja dźwiękowa na skrzyżowaniach bardzo przypadły do gustu pełnomocnikowi prezydenta ds. osób niepełnosprawnych.
- Przed kilkoma laty kiedy organizowaliśmy konferencję „Niepełnosprawność aktywna”, mówiliśmy o potrzebie tworzenia ułatwień dla osób niepełnosprawnych w obszarze komunikacji miejskiej. W trakcie konsultacji pytaliśmy niepełnosprawnych i ludzi z ich otoczenia jakie ułatwienia byłyby najbardziej korzystne i najbardziej oczekiwane. Dziś te ułatwienia są wprowadzane i realizowane – cieszy się Leszek Langer, pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych. 

Na system inteligentnego transportu złoży się sześć nowych multimedialnych tablic informacyjnych, które oprócz wyświetlania czasu przyjazdu autobusu i oczekiwania na kolejne mogą po naciśnięciu przycisku przeczytać tę samą, wyświetlana właśnie informację.
- Najistotniejszym ułatwieniem w nowym systemie są właśnie tablice dynamiczne, z których osoby niepełnosprawne, zwłaszcza niedowidzące, a także seniorzy mogą łatwo pozyskać szereg informacji  ułatwiających poruszanie się komunikacją miejską – chwali nowoczesne „mówiące” tablice. -Kolejne udogodnienia to sygnalizatory dźwiękowe zamontowane na 14 skrzyżowaniach, czyli ponad 130 urządzeń, które poprzez dźwięk informują czy światło jest zielone czy czerwone.

Pełnomocnik przyznaje, że docirają do niego głosy, że sygnalizatory dźwiękowe są zbyt głośne, przeszkadzając mieszkańcom bloków sąsiadujących ze skrzyżowaniami. Zapewnia, że bierze je pod uwagę i zamierza zadbać o wyregulowanie poziomu głośności urządzeń.

Realizowane przez miasto i MPK ułatwienia dla osób niepełnosprawnych wiązały się z likwidacją barier architektonicznych, ale także z naprawą i modernizacją zatoczek autobusowych, w taki sposób, aby mogły z nich korzystać autobusy niskopodłogowe.
- Przy wymianie autobusów na nowe brane są pod uwagę i kupowane autobusy niskopodłogowe z tzw. automatycznym przyklękiem, które dostosowują wysokość podłogi do wysokości krawężnika znajdującego się w zatoczce autobusowej. Dziś te autobusy stanowią ok. 30% całej floty. W przyszłym roku, z tego co wiem, zostanie zakupionych 10 takich pojazdów.

Langer zwraca także uwagę na problem parkowania przez kierowców w zatoczkach autobusowych w celu np. wysadzenia pasażera, co niejednokrotnie uniemożliwia wjazd do zatoczki niskopodłogowego autobusu i obsługę niepełnosprawnych pasażerów poprzez obniżenie podestu. Jeszcze w tym roku pełnomocnik planuje zorganizowanie akcji informacyjnej w tej sprawie.

Anna Pawłowska
Fot. ANP
 






Dziękujemy za przesłanie błędu