Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 9 czerwca. Imieniny: Anny-Marii, Felicjana, Sławoja
23/06/2021 - 12:00

Aplikacja Pola podpowie, czy ten produkt na pewno jest z Polski

Wystarczy zeskanować kod kreskowy produktu, a algorytm aplikacji „Pola” oceni producenta w skali od 0 do 100 punktów. Im bardziej związany z Polską jest producent, tym więcej punktów dostanie.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. Pixabay

Aplikacja „Pola” została stworzona przez Klub Jagielloński. To republikańskie i niepartyjne stowarzyszenie, które stara się oddziaływać na politykę np. poprzez wysyłanie petycji do władz i formułowanie obywatelskich postulatów.

„Pola” ma pomóc konsumentom w wyborze polskich produktów w trakcie zakupów. Aplikacja jest swego rodzaju sprzeciwem wobec masowej produkcji globalnych koncernów. Przy pomocy „Poli” w sklepie szybciej odnajdziemy wyroby lokalnych producentów. Konsumenci w trakcie zakupów mogą kierować się kodem kreskowym zaczynającym się od liczby 590. Jak tłumaczą autorzy aplikacji, jest to niewystarczające, a oznaczenia często są mylne. Kod 590 wskazuje, że przedsiębiorstwo jest zarejestrowane w Polsce, a to nie zawsze równa się temu, że produkt został wyprodukowany w naszym kraju. Dlatego "Pola" analizuje znacznie więcej czynników.

Jak działa aplikacja?
Po włączeniu aplikacji trzeba zeskanować kod kreskowy produktu. Następnie algorytm generuje specjalny raport o producencie. „Pola” ocenia firmę w skali od 0 do 100 punktów, a wynik wyświetla się na czerwonym pasku. Na ocenę składa się kilka czynników.

Producenci mogą uzyskać maksymalnie 35 punktów za udział polskiego kapitału w danym przedsiębiorstwie (liczba punktów przyznawana jest proporcjonalnie do udziału). 10 punktów dostają firmy zarejestrowane w naszym kraju, kolejne 30 dostają przedsiębiorstwa, które w Polsce mają swoją produkcję.

Algorytm zwraca też uwagę na to, czy dane przedsiębiorstwo zatrudnia w Polsce w obszarze badań i rozwoju – za to można dostać 15 punktów. Ostatnie 10 punktów przyznawane jest firmom, które nie są częścią zagranicznych koncernów.

Na podstawie wygenerowanej przez system oceny konsument może dowiedzieć się czy poprzez zakup tego produktu będzie wspierał polską gospodarkę (i w jakim stopniu). „Polę” można pobrać na swój telefon zarówno w systemie Android jak i iOS. Aplikacja w smartfonie przyda się w trakcie zakupów. Konsumenci mogą również sprawdzać kody kreskowe wpisując je ręcznie do wyszukiwarki umieszczonej na stronie aplikacji. ([email protected], fot. Pixabay)

Dziękujemy za przesłanie błędu