Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
14/09/2020 - 18:00

Ale widok! Nasunęli już kawał przęsła na most gigant w Kurowie [WIDEO][ZDJĘCIA]

Ta budowa jednego z najdłuższych mostów Polsce naprawdę robi niesamowite wrażenie! Na przeciwległych brzegach rzeki wznoszą się już dwa gigantyczne przyczółki. W korycie, stoją tymczasowe betonowe podpory, na które nasuwane są kolejne segmenty przęsła mostu.

Gigantyczny most w Kurowie, rośnie w oczach. Ekipa fachowców już nasuwa kolejne segmenty przęsła łączone nad nurtem Dunajca. Każdy z segmentów mierzy dwadzieścia osiem metrów długości.

-  Jak dotąd udało się już nasunąć dwieście metrów konstrukcji– mówi Iwona Mikrut, z biura prasowego małopolskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Poza tym prace mostowe koncentrują się wokół deskowania, zbrojenia i betonowania.

Budowa nowej przeprawy w Kurowie prowadzona jest w bardzo trudnych warunkach. Most powstaje na terenie zalewowym, co oznacza, że harmonogram i rodzaj robót jest uzależniony od poziomu wody Dunajca, w miejscu, gdzie znajduje się początkowy odcinek Jeziora Rożnowskiego.  

Czytaj też Emocje we wsi sięgają zenitu. Jak wielkie jest to bogactwo pod ziemią?  

Dodatkową trudnością są złe warunki geologiczne i niedogodne warunki gruntowe, co wymusiło posadowienie mostu na dwóch masywnych przyczółkach i tymczasowych, betonowych podporach w korycie rzeki, które zostaną usunięte, gdy konstrukcja będzie gotowa. 

 

Jaki jest stopień zaawansowanie robót na budowie mostu w Kurowie?

- To już blisko czterdzieści procent - wyjaśnia Iwona Mikrut.

Czytaj też Galeria handlowa? Co budują przy sądeckiej obwodnicy[WIDEO] 

Oprócz budowy samej przeprawy trwa też budowa nasypów, po których poprowadzona będzie droga na most.  

- I tu warunki budowy ze względu na środowisko geologiczne zostały określone jako złe, a warunki gruntowe jako skomplikowane, stąd konieczne są wzmocnienia korpusu drogi – wyjaśnia rzeczniczka i dodaje, że w tej chwili układane są kolejne warstwy na budowanym nasypie.

Od strony Nowego Sącza wykonywane są tak zwane kolumny DSM. Skrót wywodzi się od angielskiej nazwy zastosowanej technologii Deep Soil Mixing.

Chodzi o wzmacnianie podłoża pod nasypem drogowym za pomocą specjalnych kolumn z cementogruntu, które będą miały w sumie długość ponad 15 kilometrów – wyjaśnia Iwona Mukrut. -  Oprócz tego nasyp jest wzmacniany kolumnami betonowymi, których będzie ponad 38 km. W ubiegłym tygodniu wykonywano próbne obciążenie betonowych kolumn.

Czytaj tez Ale fajna nówka.Takie są teraz drogi pod Nowym Sączem [ZDJĘCIA] 

Budowany w Kurowie gigant będzie mierzyć dokładnie sześćset dwa metry długości i siedemnaście metrów szerokości. Wysokość pylonów to blisko trzy i pół metra od poziomu terenu. Przeprawa w przyszłości ma być elementem drogi ekspresowej z Nowego Sącza do autostrady A4 w Brzesku.

Inwestycja, łącznie z rozbudową drogi krajowej numer 75 do klasy GP, czyli głównej, przyspieszonej,  kosztuje 190 milionów złotych. Jeśli wszystko, tak jak do tej pory, pójdzie zgodnie z planem, nowy most będzie gotowy jesienią przyszłego roku. ([email protected] fot, wideo Daniel Szlag, GDDKiA)

Gigantyczny most w Kurowie, rośnie w oczach
Ekipa fachowców już nasuwa kolejne segmenty przęsła łączone nad nurtem Dunajca. Każdy z segmentów mierzy dwadzieścia osiem metrów długości


Dziękujemy za przesłanie błędu