Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
30/12/2022 - 14:35

Abonament RTV w górę. Sprawdź nowe stawki abonamentu za radio i telewizję

W przyszłym roku wzrosną stawki abonamentu za radio i telewizję. Jedyny sposób ich obniżenia to terminowe płacenie. Sprawdź stawki i terminy płatności abonamentu radiowo - telewizjnego.

Fot. Maruf Rahman/Pixabay

Nie ma zmiłuj. Choć Polacy ciągle mają bardzo mieszane uczucia na temat obowiązku płacenia wspomnianego abonamentu w ogóle, to państwo nieubłaganie – choć trochę nieudolnie – egzekwuje płatności za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Wyższy abonament RTV

A tu – względna niespodzianka – w 2023 roku stawki i abonamentu za radio, i za telewizję pójdą w górę. W pierwszym przypadku opłata wzrośnie o 1,2 zł do poziomu 8,70 zł a w drugim o 2,8 zł. W konsekwencji ci, którzy mają obowiązek płacić za odbiornik radiowy i telewizyjny, muszą być przygotowani do płacenia kwoty 27,30 zł w skali miesiąca.

Zobacz też: Święta i dni wolne od pracy w 2023 roku. Można uskładać 62 dni urlopu!

Jak informuje portal businessinsider.com.pl, by uzyskać jakąkolwiek zniżkę trzeba wszystkie opłaty uiszczać w określonym terminie. - Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosić będzie 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł) - czytamy.

- Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wyniesie 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł). Abonament można płacić co miesiąc lub z góry za cały rok. Wówczas obowiązuje 10-procentowa zniżka. Graniczną datą jest tu 25 stycznia 2023 r. - dodaje serwis.

Kto zapłaci wyższy abonament RTV

Jak wynika z ustawy z 21 kwietnia 2005 roku i wydanego osiem lat później ministerialnego rozporządzenia, każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji (na poczcie) w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych. Płaci się jedną stawkę niezależnie od tego, ile mamy telewizorów i odbiorników radiowych w domu czy samochodzie.

Niestety, wyjątkiem są przedsiębiorstwa, instytucje i wszelkie podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Są zobowiązane do płacenia abonamentu RTV za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym te, w samochodach służbowych. Sklepy i firmy nie płacą za odbiorniki przeznaczone do sprzedaży.

Abonamentu RTV nie płacą osoby, które skończyły 75 lat. Faktu ukończenia 75 roku życia nie muszą nigdzie zgłaszać. Od 2015 roku poczta z urzędu przestaje pobierać od nich pieniądze.

Przeczytaj również: Masz zaległy abonament? Jest sposób, by legalnie to obejść

([email protected] Fot.: Pixabay)Dziękujemy za przesłanie błędu