Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
29/10/2014 - 13:23

8,10 zł/h dla 30 osób. PUP wybrał fundację z Brzeznej

PAI czyli Program Aktywizacja i Integracja to jedna ze sztandarowych zmian jakie przyniosła nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 27 maja.Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego jako jeden z pierwszych w kraju przystąpił do realizacji tego programu.
PAI to połączenie działań urzędu pracy, urzędów gmin i ich ośrodków pomocy społecznej oraz podmiotów statutowo działających na rzecz integracji i reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, które realizują blok integracji społecznej. 
Celem tego programu jest udzielenie kompleksowego wsparcia osobom bezrobotnym najbardziej oddalonym od rynku pracy, nie pobierającym zasiłku dla bezrobotnych, dla których ustalono profil pomocy III i które jednocześnie korzystają ze świadczeń pomocy społecznej.

"To innowacyjne narzędzie, które jest połączeniem znanych już i stosowanych przez urząd prac społecznie użytecznych stanowiących element integracji zawodowej z intensywną integracją społeczną, ma służyć wzmocnieniu kompetencji i postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie tych osób i zapobiegać ich trwałemu wykluczeniu i dalszemu utrwalaniu postawy bierności i uzależnienia od pomocy państwa" -
wyjaśniają urzdnicy.

Powiatowy Urząd Pracy dla Powiatu Nowosądeckiego jako jeden z pierwszych w kraju przystąpił do realizacji tego programu już w tym roku, choć PUP tłumaczy, że czasu było niewiele, a proces przygotowania programu długotrwały i skomplikowany ze względu na procedurę wyłaniania podmiotu zajmującego się reintegracja społeczną oraz ilość zaangażowanych instytucji.

- Dlatego też, rozpoczęliśmy skromnie. Od 1 października program PAI ruszył w trzech gminach: Łącku, Podegrodziu i Piwnicznej, które przygotowały dla uczestników front robót w ramach prac społecznie użytecznych – głównie prace porządkowe na terenie i na rzecz gmin gdzie bezrobotni zamieszkują oraz opiekuńcze, świadczone na rzecz innych podopiecznych OPS-ów - wyjasnia PUP.

Gminy udostępniły także lokale, w których odbywają się zajęcia z integracji społecznej: grupowe poradnictwo specjalistyczne, warsztaty trenerskie i grupy wsparcia. Zadanie z zakresu integracji społecznej, PUP zlecił do realizacji Fundacji "Europa +"  z siedzibą w Brzeznej, w trybie otwartego konkursu ofert, na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Program obejmuje 30 osób bezrobotnych, po 10 osób w każdej zaangażowanej gminie i będzie trwać dwa miesiące, taki okres przewiduje ustawa. Uczestnicy odbywają 20 godzin zajęć tygodniowo – 10 godzin prac społecznie użytecznych na rzecz gminy i 10 godzin zajęć z trenerem z zakresu integracji społecznej.

Po zakończeniu dokonana zostanie ewaluacja programu i ocenione będą jego wyniki, czyli głównie: wzrost umiejętności i kompetencji społecznych i zawodowych, wzmocnienie postaw niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym oraz wzrost aktywności zawodowej uczestników programu. Za każdą przepracowaną godzinę bezrobotny otrzymuje 8,10 zł, z czego 60 proc. finansuje urząd pracy, a 40 proc. urząd gminy.


BOS
Źródło, fot: PUP
 






Dziękujemy za przesłanie błędu