Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 września. Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława
10/04/2017 - 08:40

40-metrowy przekaźnik PKP PLK stanie w sercu Kamionki Wielkiej

Wojewoda podtrzymał decyzję o lokalizacji przekaźnika telekomunikacyjnego obok starego dworca PKP w Kamionce Wielkiej. Około 40-metrowy Maszt PKP PLK stanie na działce wyłączonej spod jurysdykcji lokalnego samorządu, bo należącym właśnie do kolei.

Nie jest to na szczęście konstrukcja, która ma bezpośredni, szkodliwy wpływ na środowisko. Maszt ma mieć około 40 metrów wysokości. Na wysokości 35 metrów mają być umieszczone dwa przekaźniki, dwie duże anteny skierowane w stronę Biegonic. Urządzenie ma stanąć na terenie zamkniętym, należącym do PKP PLK koło starego dworca PKP. Decyzję w tej sprawie wydaje wojewoda.

Zobacz też: Nowy wiadukt na Zielonej: dwa pasy ruchu o szerokości 3 metrów i dwa 2-metrowe chodniki

Mieszkańcy jednak mocno protestowali, bo kto chce mieszkać z przekaźnikiem za oknem – zaraz obok są domy mieszkalne i właściciele po pierwsze mieli poważne wątpliwości natury estetycznej a po drugie – i najważniejsze – bali spadku cen swoich nieruchomości. Prosili i inwestora nawet inwestora o zmianę lokalizacji – gmina nawet chciała wymienić się z koleją własnymi gruntami - ten podtrzymał pierwotną. Niezadowolenie miejscowych przekuła w formalną petycję do wojewody rada gminy Kamionka Wielka, ale okazało się, że i tu nie udało się nic wskórać.

Zobacz też: Nowy Sącz-Biegonice: Wbrew woli mieszkańców w pobliżu stadionu ma stanąć maszt telekomunikacyjny

- Wojewoda sprawdził całą dokumentację pod kątem prawnym i nie ma żadnych zastrzeżeń. Tym samym wyczerpaliśmy wszystkie możliwości prawne i nic już nie możemy zrobić – mówi radny Ireneusz Myjak, który koordynował akcję protestacyjną mieszkańców. – Jedyne co mogłoby wpłynąć na zmianę lokalizacji to obszar Natura 2000 albo obecność w okolicy chronionych gatunków zwierząt. Tych jednak tutaj nie ma. Na razie żadnych prac inwestycyjnych nie widać, ale mogą się rozpocząć w każdej chwili.

ES [email protected] Fot.: By Muri - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35485300Dziękujemy za przesłanie błędu