Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
28/03/2020 - 15:40

Postojowe w czasie epidemii. Już wiadomo, kto i ile dostanie

Brak zleceń, brak zamówień, w takiej dramatycznej sytuacji przez epidemię koronawirusa znaleźli się ci, którzy pracują na śmieciówkach. Rządowa tarcza antykryzysowa zakłada wypłacanie tak zwanego postojowego. W piątek Sejm przyjął ustawę w tej sprawie. Kto na pieniądze może liczyć i ile dostanie?

Samozatrudnieni i ci, którzy pracują na śmieciówkach należą do  grupy najbardziej zagrożonej kryzysem gospodarczym spowodowanym epidemią koronawirusa. Brak zleceń czy zamówień to dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych i samozatrudnionych brak zarobków.

Czytaj też W co zamieni się ta góra gruzu na Węgierskiej po pawilonie handlowym [ZDJĘCIA]  

- W przypadku postojowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dla zleceniobiorców,  wykonawców dzieła i samozatrudnionych świadczenie w kwocie do  2 tys. zł brutto – zapowiada minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Na pieniądze mogą liczyć ci,  którzy udowodnią zawarcie umowy przed  pierwszym dniem lutego tego roku. Świadczenie nie będzie jednak przysługiwać tym, których  przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przekroczył 300 procent przeciętnego wynagrodzenia. 

– Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jednak jeżeli w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przychód z umowy cywilnoprawnej lub z umów wyniósł mniej niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, świadczenie postojowe przysługuje w wysokości wynagrodzenia z tytułu wykonywania tej umowy lub umów cywilnoprawnych – tłumaczy minister Marlena Maląg.

Czytaj też Koronawirus dopadł sądeckie firmy transportowe. Biznes w czasach zarazy  

Co z tymi, którzy prowadzę działalność gospodarczą? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać postojowe?Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)