Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
16/06/2020 - 12:00

Piwniczanie żądają sesji nadzwyczajnej. Zobacz inwestycję, którą torpedują

Kontrowersje wokół przedstawionych przez GDDKiA trzech wariantów budowy obwodnicy Piwnicznej-Zdroju nabierają rumieńców. Mieszkańcy żądają od przewodniczącego rady zwołania sesji nadzwyczajnej w tej sprawie. Są przekonani, że wybór któregokolwiek z zaproponowanych przez projektantów rozwiązań skończy się utratą statusu uzdrowiska. Dziś w ślad za tą dyskusją przedstawiamy szczegóły wariantu pierwszego, tego który najmocniej uderzy w walory przyrodnicze gminy.

O kontrowersjach związanych z przedstawionymi wariantami budowy obwodnicy Piwniczej-Zdroju i samym sposobem prowadzenia konsultacji społecznych pisaliśmy w publikacji Wszystkie trzy warianty obwodnicy Piwnicznej są do niczego? A jeszcze te tiry…

Wczoraj też Maria Kulig szefowa zarządu osiedla Miasto, które najmocniej odczuje budowę obwodnicy złożyła w Urzędzie Gminy formalny wniosek w sprawie zwołania sesji nadzwyczajnej. – Na zebraniu ogólnym mieszkańców powołano Komitet Społeczny, którego zadaniem będzie zorganizowanie protestu mieszkańców wobec przedstawionych trzech wariantów proponowanej inwestycji przez GDDKiA. Zdaniem mieszkańców uczestniczących w zebraniu są one nie do przyjęcia. Istnieją poważne obawy, iż Piwniczna-Zdrój utraci status uzdrowiska a powstałe inwestycje turystyczno-rekreacyjne stracą swój wizerunek – czytamy w dokumencie.

Przypomnijmy, że dwa pierwsze warianty budowy obwodnicy zakładają budowę estakad niemal przez środek uzdrowiska i powstanie tunelu w górze Kicarz (wariant I) a trzeci – budowę tunelu w Uwierciu i estakady bardzo blisko bloków mieszkalnych.

By w pełni zobrazować wątpliwości i protesty miejscowych począwszy od dziś przedstawimy wszystkie trzy warianty szczegółowo. Zacznijmy od wariantu zakładającego powstanie w Kicarzu 690-metrowego tunelu. Przy jego realizacji nie będzie konieczne wyburzenie istniejących zabudowań mieszkalnych czy gospodarskich, obwodnica będzie miała długość 2 km 370 metrów. Według założeń projektantów przy tym rozwiązaniu jezdnia miałaby szerokość 3,5 m a dozwolona prędkość mogłaby wynosić nawet do 90 km na godzinę.

Zobacz też: Możesz wybrać, jak ma wyglądać obwodnica Piwnicznej-Zdroju

GDDKiA udostępniła nawet film (złączyliśmy go wyżej), na którym projektanci pokazali bardzo dokładnie lokalizację wszystkich zjazdów, estakady, tunelu.

- Wariant 1 przebiega po wschodniej stronie miejscowości i rozpoczyna się na istniejącej DK87 skrzyżowaniem typu rondo w rejonie cmentarza. Następnie przechodzi wiaduktem nad linią kolejową oraz nad drogą w kierunku centrum Piwnicznej. Dalej przebiega łukiem między linią kolejową i rzeką Poprad. W rejonie stacji PKP przechodzi w estakadę, biegnącą nad: rzeką Poprad, kładką i równolegle nad ul. Kościuszki, gdzie później przechodzi bezpośrednio w tunel pod górą Mały Kicarz. Po stronie południowej wariant 1 włącza się do istniejącego przebiegu DK87. W tym miejscu zaprojektowano węzeł zapewniający niepełne relacje skrętne: centrum Piwnicznej – Mniszek oraz relację odwrotną z Mniszka w kierunku centrum Piwnicznej – opisują planiści.

Grafika powyżej z kolei obrazuje jak wariant pierwszy wygląda w odniesieniu do pozostałych dwóch propozycji a my już jutro przedstawimy szczegóły wariantu drugiego.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot. i film: GDDKiA i Facebook oraz archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)