Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
05/11/2020 - 15:45

Nowy Sącz: nowe autobusy na gaz od piątku na ulicach miasta [FILM, ZDJĘCIA]

Na ulice Nowego Sącza wyjedzie jutro sześć nowoczesnych autobusów Solaris Urbino 12 napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Są to pojazdy ekologiczne. Taki transport ma wpłynąć na to, że w mieście będzie mniejszy smog, który (choć miejskie czujniki nie działają) doskwiera mieszkańcom jesienią i zimą.

Przypomnijmy, że projekt, w ramach którego zakupione zostały autobusy, realizowany był przez miasto Nowy Sącz wspólnie z gminą Stary Sącz. Oprócz budowy nowego dworca MPK w Nowym Sączu, kupione zostały ekologiczne autobusy niskopodłogowe.

Czytaj: Nowy Sącz: nowe autobusy na gaz już są. Kiedy można będzie nimi podróżować?

Projekt pochłonął sześćdziesiąt milionów złotych z dofinansowaniem unijnym na poziomie 40 mln złotych. Sześć autobusów na gaz sprężony zastąpiło dwa autobusy elektryczne, które miały jeździć po Nowym Sączu.

Nowe autobusy na sprężony gaz dostarczyła polska firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa pod Poznaniem. Są to pojazdy ekologiczne, niskoemisyjne. Kluczyki do nowych autobusów wręczył kierowcom MPK prezydent miasta Ludomir Handzel. Jak zaznaczył gospodarz miasta, takie autobusy na sprężony gaz są nowinką w Nowym Sączu. Takie pojazdy jeżdżą już w innych miastach Polski.

- Stawiamy na ekologię i ochronę powietrza w Nowym Sączu - powiedział prezydent. - To jest jeden z takich elementów i mam nadzieję, że spółka MPK w takim kierunku będzie podążać. Autobusy te gwarantują bezpieczeństwo i komfort jazdy dla pasażerów i kierowcy.

Prezes spółki MPK Jerzy Leszczyński zaznaczył, że nowe autobusy różnią się od innych tylko tym, że posiadają inną jednostkę napędową. Posiadają silnik na gaz ziemny CMG.

 - Są to autobusy dwunastometrowe. Posiadają 31 miejsc siedzących i 59 miejsc stojących. Mają i inne nowinki techniczne: przechył boczny, miejsce dla osób niepełnosprawnych - mówi  prezes sądeckiej spółki. Nowe autobusy wyjadą na ulice Nowego Sącza jutro.

- Moja sugestia jest taka, aby te autobusy jeździły w centrum miasta, aby zmniejszyć smog w tym rejonie miasta – dodaje szef MPK w Nowym Sączu. Autobusy na sprężony gaz są tankowane w mobilnej stacji do tankowania, która mieści się na terenie bazy spółki MPK.  

Niebawem też ma być gotowa nowa stacja do tankowania tych pojazdów. (i.michalec@sadeczanin.info), fot. IM, film: Daniel Szlag.

Nowy Sącz: pasażerowie wsiądą do nowych autobusów na gaz. Kiedy?
Na ulice Nowego Sącza wyjedzie jutro sześć nowoczesnych autobusów Solaris Urbino 12 napędzanych sprężonym gazem ziemnym. Są to pojazdy ekologiczne. Taki transport ma wpłynąć na to, że w mieście będzie mniejszy smog, który doskwiera mieszkańcom jesienią i zimą.


Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog