Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 lutego. Imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny
07/01/2021 - 19:30

Niedługo zepną brzegi Dunajca. Kiedy skończą most w Kurowie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Zima, której tak naprawdę nie ma, sprzyja budowlańcom, którzy stawiają nowy most w Kurowie. Przeprawa jest coraz dłuższa. Do drugiego brzegu Dunajca już niedaleko. Wantowa, czyli podwieszana na stalowych linach przeprawa, będzie należeć do najpiękniejszych w Polsce.

Najlepiej z lotu ptaka widać, jak rośnie nowy most w Kurowie. Z przeciwległych brzegów Dunajca wyrastają dwa gigantyczne przyczółki. W korycie, stoją tymczasowe betonowe podpory, na które nasuwane są kolejne segmenty przęsła, z których każdy mierzy dwadzieścia osiem metrów. Jak podkreślają specjaliści z będzińskiej firmy Banimex taką technologię budowę mostu wymusiły trudne warunki terenowe, bo to obszar zalewowy.

- Niedawno nasunęliśmy siedemnasty spośród dwudziestu dwóch segmentów,  który teraz betonujemy – mówi Szczepan Michna, kierownik budowy. -Do wykonania zostało jeszcze pięć elementów. Po wysunięciu ostatniego, zostaną wykonane poprzecznice podporowe, na których będą budowane pylony.

Czytaj też Śnieżny chaos i rekordy zimna. Zaatakuje nas "bestia ze Wschodu" 

Kiedy przęsło zepnie dwa brzegi Dunajca, oddalone od siebie o 146 metrów zacznie się najtrudniejsza część inwestycji.

- Płyta pomostu zostanie podwieszona do sześciu pylonów za pomocą stu ośmiu lin – tłumaczy Michna. – Ich łączna długość to 7 tysięcy 200 metrów.

W sumie cała konstrukcja pochłonie ponad 5 tysięcy ton stali i blisko 50 tysięcy ton betonu. Długość przeprawy to 602 metry.  

Poza stawianiem nowego mostu specjaliści Banimexu na odcinku dwóch kilometrów zmieniają przebieg DK75, od parkingu w Tęgoborzy do skrzyżowania w Kurowie. To element nowego odcinka „sądeczanki”. Ze względu na trudne warunki geologiczne konieczne jest wzmocnienie korpusu drogi za pomocą specjalnych kolumn z cementogruntu.

c

Wielkie przedsięwzięcie budowlane pochłonie blisko 190 mln złotych.  Pierwsze auta pomkną nowym mostem jesienią tego roku.

Czytaj też Śnieżny chaos i rekordy zimna. Zaatakuje nas "bestia ze Wschodu" 

Stary, wąski i niebezpieczny most pamietający jeszcze czasy drugiej wojny światowej, będzie wyburzony. Pozostaną tylko przyczółki, które zostaną wykorzystane jako punkty widokowe.([email protected]) fot. wideo Banimex

.

Nowe zdjęcia z budowy mostu w Kurowie
Jeszcze tylko kilkadziesiąt metrów i połączą most na Dunajcu


Dziękujemy za przesłanie błędu