Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 grudnia. Imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery
16/06/2022 - 09:30

Marszałek Władysław Ortyl: zależy nam na współpracy przedsiębiorców

- Nie zaczynamy od początku, choć z powodu pandemii mieliśmy sporą pauzę. Za nami mnóstwo doświadczeń, porzed nami wiele nowych projektów - mówił Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, podczas III Forum Słowacko-Polskiego.

- Wiele już zrobiliśmy w trakcie naszych preszowsko - podkarpackich relacji, teraz musimy je jeszcze bardziej zaktywizować. Do tego potrzebne są nasze budżety, ale też budżet Unii Europejskiej, z którego, dzięki programowi Polska - Słowacja będziemy mogli materializować nasza współpracę. Mam nadzieję, że w nowym otwarciu będzie wdrażany z jeszcze większą skutecznością - mówił Władysław Ortyl, marszałek Województwa Podkarpackiego, podczas III Forum Słowacko-Polskiego w Bardejowie.

- Ciesze się, że udało się wybudować wiele kilometrów łączących nas dróg, cieszę się, że mamy kolejne plany poprawy jakości i rozwoju tras i ścieżek rowerowych, które ciesza się coraz większa popularnością, zatem chcielibyśmy, żeby przyszła prespektywa europejska to obejmowała. Zależy nam bardzo na aktywności służącej współpracy przedsiębiorców, bo w związku z agresją rosyjska uwarunkowania się zmieniają i musimy to wykorzystać.

Władysław Ortyl, marszałek Podkarpacia

Bardzo chciałbym, żeby lepiej rozwinęła sie infrastruktura kolejowa. Dziś z Podkarpacia można wprawdzie dojechać koleją do Medzilaborców, odwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej imienia Andy Warhola, pospacerować po mieście, ale nie ma już ciągu dalszego. Rozmawiamy więc ze stroną ukraińską by aktywować połączenie do Chyrowa, co dałoby naprawdę piękną trasę z uwzględnieniem połączenia przez Zagórz. Czas na aktywizację turystyki kolejowej na wzór świetnie rozwijającej się turystyki rowerowe, konnej, pieszej, czy pielgrzmkowej.

Marszałek Władysław Ortyl: zależy nam na współpracy przedsiębiorców

- Na szczęście mamy dobre instrumentarium - dodawał marszałek Ortyl. - Mamy Euroregiony, mamy aktywność Europy Karpat, animowanej przez pana marszałka Kuchcińskiego, zmierzamy do strategii karpackiej, mamy Via Carpatia, której odcinki powstają na Słowacji, na Węgrzech i w Polsce.

- Mamy też projekty związane z kulturą, dziedzictwem regionów, jak i ochroną środowiska. Ciesze się, że Catching-up, projekt wsparcia doradczego, który był realizowany na Podkarpaciu, jest również obecny w Kraju Preszowskim, co również nas łączy. Podczas Forum jest czas na rozmowy, staramy się ten czas dobrze wykorzystać.

W dyskusjach III Forum Słowacko-Polskim udział wzięli między innymi: Milan Majerský - przewodniczący Samorządowego Kraju Preszowskiego, Dušan Velič - sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji, Rozwoju Regionalnego i Informatyzacji Republiki Słowackiej, Marek Kuchciński, poseł na Sejm RP i przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, Rafał Baliński - dyrektor Departamentu Współpracy Terytorialnej w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej RP oraz Bogusław Waksmundzki - przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry”.

W Forum wzięli udział także Krzysztof Strzałka – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny w Republice Słowackiej, Tadeusz Frąckowiak – konsul honorowy na Słowacji, Zdzisław Kowalczyk i Rafał Baliński z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także Jerzy Polaczek – poseł na Sejm RP i przewodniczący Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej oraz Barbara Bartuś, posłanka na Sejm RP i wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego PiS oraz Urszula Nowogórska, posłanka na Sejm RP i wiceprzewodnicząca Polsko-Słowackiej Grupy Parlamentarnej. ([email protected]) Wideo: [email protected]. Fot. Facebook

III Forum Słowacko-Polskie w Bardejowie. Nareszcie, po pandemicznej przerwie
Z udziałem wielu słoackich i polskich parlamentarzystów, m.in. Marka Kuchcińskiego, Urszuli Nowogórskiej, Barbary Bartuś i Jerzego Polaczka, Władysława Ortyla, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla, jak i Milana Majerský'ego, przewodniczącego Kraju Preszowskiego, czy Eriki Jurinovej, przewodniczącej Kraju Żylińskiego, odbyło się w Bardejowie III Forum Słowacko-Polskie. Spotkaniom przyświecało hasło: "Współpraca – klucz do dobrosąsiedzkich relacji i pomyślnej przyszłości”.Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu