Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 26 stycznia. Imieniny: Lutosława, Normy, Pauliny
16/10/2021 - 13:25

Leśne molo czy kanalizacja? Na co czekają mieszkańcy Starego Sącza

Na co Stary Sącz wydał w poprzednim roku ponad 40 milionów złotych? Samorząd chętnie chwali się inwestycjami, które udało się zrealizować w poprzednim roku.

Stary Sącz od kilku lat triumfował w Rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w module „Aktywność inwestycyjna gminy”. Pandemiczny rok 2020 nie wypadł jednak tak dobrze jak poprzednie. W tegorocznym rankingu Stary Sącz zajął czwarte miejsce, a to przełożyło się na wyniki w ocenie końcowej.

Chociaż miasto i gmina uplasowały się w pierwszej dziesiątce (na ósmym miejscu), zastępca burmistrza nie ukrywa, że pandemia i związane z nią trudności znacząco wpłynęły na realizację zadań inwestycyjnych w Starym Sączu.

Za budowę kanalizacji od Starego Sącza, przez Mostki aż do Gołkowic Dolnych samorząd zapłacił już 23 miliony złotych. A to ponad połowa środków, które w poprzednim roku Stary Sącz wydał na inwestycje (ogółem wydali 41 milionów złotych).

Jak tłumaczy Kazimierz Gizicki, zastępca burmistrza, to właśnie ta ważna inwestycja najbardziej utrudnia mieszkańcom życie, więc z niecierpliwością czekają oni na jej zakończenie. Drugą wyczekiwaną przez mieszkańców inwestycją jest budowa mola. Więcej o tej turystycznej perełce można usłyszeć w materiale wideo.

Jakie inne inwestycje Stary Sącz zrealizował w poprzednim roku? Poniżej znajdziecie pełną listę zadań wraz ze zdjęciami w galerii zdjęć.

Inwestycje drogowe. Budowa parkingu w Barcicach, obok Szkoły Podstawowej, pochłonęła 900 000 zł. Budowa drogi do Strefy Gospodarczej i ronda w drodze wojewódzkiej kosztowała 6 000 000 zł. Modernizacja dróg gminnych w Barcicach, w Starym Sączu, w Myślcu i w Gaboniu wraz z budową  kładki pieszo – jezdnej na potoku Grabowskim – łączna wartość inwestycji to około 1 000 000 zł. Montaż 8 wiat przystankowych w Barcicach, Starym Sączu i Mostkach - 78 700 zł. Budowa oświetlenia ulicznego w Gminie Stary Sącz to wydatek rzędu 438 102 zł. Inwestycje te można było zrealizować m.in. dzięki dofinansowaniom z różnych programów rządowych i unijnych.

Największym przedsięwzięciem jest jednak budowa kanalizacji w Mostkach, Moszczenicy Niżnej i Wyżnej oraz w Gołkowicach Dolnych i Moszczenicy Wyżnej. Wartość prac przewidzianych tylko na ten rok to ponad 22 000 000 złotych. Gmina realizuje inwestycję w oparciu o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sztandarowe inwestycje turystyczne i kulturalne to budowa nowoczesnej biblioteki w Przysietnicy za 3 639 488 zł, ścieżki Leśne Molo na Górze Miejskiej – za 6 700 000 zł oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari za 12 500 000 zł. I w tym wypadku pieniądze pochodzą przede wszystkim z dofinansowania rządowego i unijnego.

Termomodernizacja Szkoły Nr 2 w Starym Sączu kosztowała z kolei 1 755 768 zł.

Gmina otrzymała aż 8 000 000 zł w ramach rządowego wsparcia tzw. tarczy dla gmin górskich, którą przeznaczyła na budowę ciągów pieszo-spacerowych, budowę mostku na potoku Moszczeniczanka, budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjnej i parkingu dla centrum rekreacyjnego STAWY, parkingu do obsługi ruchu turystycznego na Woli Kroguleckiej, budowę punktu widokowego w Przysietnicy, rozbudowę przystani rowerowej w Barcicach, zagospodarowanie centrum rekreacyjnego w Moszczenicy, PUMPTRACK w Starym Sączu, kolejny odcinek ścieżki rowerowej oraz Punkt Obsługi Rowerzysty w Gołkowicach.

Rozstrzygnięte są też przetargi na następujące zadania:
- budowa Przedszkola w Moszczenicy Niżnej RFIL 1 920 000 zł
- budowa Przedszkola w Przysietnicy 1 697 400 zł RFIL
- termomodernizacja remizy w Gołkowicach Górnych 396 298 zł
- budowa boiska wielofunkcyjne w Gołkowicach Górnych 412 542 zł
- budowa "Miasteczka ruchu drogowego" w Barcicach 483 000 zł
- wyznaczenie ścieżki rowerowej w ciągu drogi gminnej nr 294204K ul. Piłsudskiego 591 000 zł

(rozmowa: s.siwulska@sadeczanin.info, tekst: e.stachura@sadeczanin.info, wideo: Daniel Szlag fot.: UM w SS)

Inwestycje w Starym Sączu zapierają dech!
Boom inwestycyjny w Starym Sączu trwa. Gmina inwestuje ciągle nie tylko w infrastrukturę kanalizacyjną i wodociągową, ale również w drogi, oświatę, kulturę i turystykę! (Fot.: UM w SS)


Dziękujemy za przesłanie błędu