Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 listopada. Imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina
08/09/2020 - 22:30

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego

Daniel Obajtek, pochodzący z Małopolski prezes PKN Orlen, decyzją Rady Programowej Forum Ekonomicznego, został Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego 2020. Kierowany przez harcmistrza Grzegorza Nowika Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej został Organizacją Pozarządową Roku.

 
- Wierzę, że Nagrody Forum Ekonomicznego, które za chwilę, drodzy laureaci otrzymacie, nie sprawią, że osiądziecie na laurach, ale będziecie działali jeszcze aktywniej - mówił w imieniu Rady Programowej Forum Ekonomicznego marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, otwierając galę Nagród Forum Ekonomicznego 2020.

Tytułem i nagrodą Człowieka Roku został uhonorowany Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. Zasługi prezesa Orlenu nie tylko dla firmy, ale - jak podkreślał - dla całej polskiej gospodarki - długo wymieniał w laudacji publicysta Michał Karnowski. Przypomniał, że Daniel Obajtek przeszedł w biznesie długą drogę, znaczoną kolejnymi sukcesami. Słów uznania nie szczędził też prezesowi PKN Orlen Jacek Sasin, wicepremier i Minister Aktywów Państwowych. On też wręczył Nagrodę Człowieka Roku.

Daniel Obajtek jest prezesem zarządu i dyrektorem generalnym PKN Orlen od 6 lutego 2018 roku. Wcześniej, od 2017 do lutego 2018 roku, pełnił funkcję Prezesa Zarządu Grupy Energa S.A. W 2017 roku zysk netto spółki wzrósł pięciokrotnie, a firma otrzymała tytuł „Spółki roku” notowanej na WIG20. Wzrost kursu akcji notowanych na GPW sięgnął 38 procent. W latach 2016–2017 kierował Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, usprawniając procesy związane z wydatkowaniem wielomiliardowych środków z funduszy unijnych i krajowych oraz optymalizując koszty funkcjonowania ARiMR. Od lipca 2016 do lutego 2018 był członkiem Rady Nadzorczej spółki LOTOS Biopaliwa.

Jako prezes zarządu PKN Orlen konsekwentnie realizuje misję budowy multienergetycznego koncernu. W lutym 2018 roku zainicjował proces przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS. Celem transakcji jest stworzenie silnego podmiotu, zdolnego do konkurowania na zagranicznych rynkach. W połowie 2018 roku PKN ORLEN rozpoczął realizację największych w historii koncernu inwestycji w ramach Programu Rozwoju Petrochemii. Równolegle zainicjowane zostały inwestycje w rozwój spółek z Grupy ORLEN - rozbudowa mocy produkcyjnych nawozów w ANWIL we Włocławku i budowa instalacji do produkcji ekologicznego glikolu w Orlen Południe. W grudniu 2019 roku spółka, pod jego kierownictwem, zainicjowała proces przejęcia Grupy Energa. Transakcja będzie korzystna dla rozwoju obu spółek, a także wpisuje się w strategiczne plany PKN Orlen w zakresie rozwoju zero i niskoemisyjnych źródeł energii.

Prezes Daniel Obajtek jest również inicjatorem nowej polityki dywersyfikacji dostaw ropy dla Grupy ORLEN polegającej na budowie i zacieśnianiu relacji z firmami spoza Europy, w tym Afryki czy Zatoki Perskiej. Podjęte działania umożliwiają uzyskanie korzystnego miksu surowca, optymalizującego produkcję i mają pozytywny wpływ na finalną jakość i cenę produktów oraz stabilność na rynku.

Ostatnie dwa lata przyniosły dynamiczny rozwój sieci detalicznej w Grupie Orlen. Zostały również przeprowadzone intensywne prace modernizacyjne, mające na celu podniesienie standardu stacji i wzmocnienie oferty pozapaliwowej, m.in. poprzez budowę konceptów gastronomicznych Stop Cafe i star Connect. W tym czasie Grupa ORLEN pojawiła się na Słowacji, po 12 latach otwarto również kolejny, nowy obiekt sieci detalicznej na Litwie. W 2019 roku wdrożony został projekt cobrandingu, wprowadzający logotyp Grupy ORLEN na stacjach „star” w Niemczech i „Benzina” w Czechach i na Słowacji.

Zobacz też: Mateusz Morawiecki - Człowiek Roku Forum Ekonomicznego i zmora neoliberałów

Koncern konsekwentnie buduje rozpoznawalność marki w Polsce i zagranicą m.in. poprzez działalność sponsoringową. W ostatnich latach zbudował pozycję najbardziej rozpoznawalnego sponsora sportu w Polsce. W 2019 roku PKN Orlen zaangażował się w Formułę 1 i współpracę z Robertem Kubicą, która jest kontynuowana. Od 2020 r. PKN Orlen jest sponsorem tytularnym zespołu Alfa Romeo Racing ORLEN, którego kierowcą testowym został Robert Kubica.

Prezes Daniel Obajtek jest absolwentem Executive MBA organizowanego przez Gdańską Fundację Kształcenia Menedżerów i walidowanego przez IAE Aix-Marseille Graduate School of Management. Jest członkiem Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Krynicy i przewodniczącym Rady Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Laureat wielu prestiżowych wyróżnień, m.in.: Polskiego Kompasu 2018. Otrzymał tytuł Prezesa roku 2018 w 25. edycji nagrody Gazety Giełdy i Inwestorów Parkiet - Byki i Niedźwiedzie. W 2019 roku uhonorowany Nagrodą Prometejską im. Lecha Kaczyńskiego. Otrzymał Wektora 2019, przyznanego przez Kapitułę Pracodawców RP. W 2020 roku wyróżniony przez czytelników gazety giełdowej Parkiet tytułem: Gwiazda Roku 2020. W rankingu „Najbardziej Wiarygodny w Polskiej Gospodarce”, organizowanym przez agencję ISB News, otrzymał statuetkę Najbardziej Wiarygodnego Prezesa.

Pozarządową Organizacją Roku został Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Fot. Piotr Droździk

Laureatem Nagrody, wręczonej we wtorek w kategorii Organizacja Pozarządowa Roku został Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej. Nagrodę, z rąk wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odebrał harcmistrz Grzegorz Nowik. ([email protected]) Fot. Piotr Droździk

Gala Forum Ekonomicznego 2020
Człowiekiem Roku Forum Ekonomicznego został prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Nagrodę Organizacji Pozarządowej Roku Rada Programowa Forum Ekonomicznego przyznała zaś Związkowi Harcerstwa Rzeczpospolitej. Fotografie autorstwa Piotra Droździka.


Dziękujemy za przesłanie błędu