Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 marca. Imieniny: Ernesta, Jana, Marka
01/03/2017 - 10:45

Rafał Rostecki. Człowiek, który wyda wyrok w sprawie Siedmiu Dolin

Niektórzy obsadzają go w roli schwarzcharakteru, który blokuje realizację narciarskiego kompleksu na Sądecczyźnie. Sam mówi, o sobie, że jest bezstronnym urzędnikiem, który nie miał nawet okazji, żeby inwestycję blokować, bo jej całościowy projekt nigdy do niego trafił. Jedno jest pewne, to on, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie podejmie kluczową decyzję dla dalszych losów przedsięwzięcia.

Z Rafałem Rosteckim, Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska rozmawiają Agnieszka Michalik i Tomasz Kowalski

Jeździ pan na nartach?

Tak jeżdżę, choć ostatnio zarzuciłem  narciarstwo z powodu kontuzji kolana.

Czy miał pan okazję widzieć zagraniczne ośrodki narciarskie, gdzie bez zdejmowania desek można przemierzać kilkadziesiąt kilometrów tras?

Tak we Francji.

Byłoby wspaniale szusować po takich nartostradach w Małopolsce, rzut beretem od Krakowa. na Sądecczyźnie. Ale się nie da. Przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Tak mówią ci, którzy chcą Siedmiu Dolin. Chcą tego narciarze, chcą tego samorządowcy i politycy, którym zależy na rozwoju turystyki na Sądecczyźnie, chcą też przedsiębiorcy gotowi zainwestować w ten biznes i mieszkańcy, którzy mieliby pracę. Wszyscy obsadzają pana w roli schwarzcharakteru, który blokuje realizację tej inwestycji.

Ten osąd jest krzywdzący i bezpodstawny. Nigdy nie miałem ani intencji, ani okazji, żeby blokować realizację projektu Siedmiu Dolin, ponieważ projekt ten nigdy nie trafił w ujęciu całościowym do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.

Skoro nic do was nie trafiło, to znaczy, że w ogóle nie ma dla pana  tematu, który na Sądecczyźnie zamienił się w liczącą jedenaście lat telenowelę?

Dopóki nie wpłynie do Regionalnej Dyrekcji wniosek, dopóty Regionalny Dyrektor, nie ma uprawnień, ani kompetencji do wyrażania stanowiska w tej sprawie. Natomiast wedle posiadanej przeze mnie wiedzy, projekt został zainicjowany mocą uchwały Związku Gmin Krynicko – Popradzkich.

Samorządy przedstawiły wówczas program rozwoju infrastruktury turystycznej i sportowej i który wpisuje się między innymi pomysł połączenia siecią wyciągów istniejących tras narciarskich czyli Siedem Dolin. Ale sam projekt inwestycji od wielu lat można zobaczyć w internecie. Są nie tylko mapy z siecią połączonych wyciągów. Jest też kalendarium urzędniczej indolencji i niemożności zrealizowania tej inwestycji. 

Z tego co wiem, strona ta zawiera prywatne dokumenty, w postaci między innymi wyrysów tras, które  nie mają charakteru dokumentacji formalnej i nigdy nie zostały przedłożone do kierowanej przeze mnie instytucji. W tym stanie rzeczy adresatem zarzutu „urzędniczej indolencji’’ obiektywnie być nie mogę. Chcę przypomnieć, że dwa lata temu odbyło się spotkanie, podczas którego Związek Gmin Krynicko-Popradzkich przedstawił uchwałę o przystąpieniu do realizacji programu rozwoju gmin, a co działo się dalej z programem, to pytanie nie do mnie, ani do kierowanej przeze mnie instytucji. 

Rafał Rostecki Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie


Dziękujemy za przesłanie błędu