Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
17/02/2020 - 14:30

Muszyna: kościół św. Józefa Oblubieńca przejdzie remont i odzyska dawny blask

Kościół pw. św Józefa Oblubieńca NMP w Muszynie przejdzie remont i odzyska dawną świetność. Umowę gwarantującą unijne wsparcie podpisali (17 lutego) marszałek Witold Kozłowski i proboszcz parafii, ks. prałat Paweł Stabach.

W kościele przeprowadzone zostaną roboty budowlane i prace konserwatorskie, zabezpieczające ten sakralny obiekt sprzed zniszczeniem oraz znajdujące się w jego wnętrzu zabytki. Świątynię czeka remont dachu, elewacji i zewnętrznych elementów architektonicznych. Odnowione zostaną też: dzwonnica, kapliczka św. Jana Nepomucena i nawierzchnia wokół kościoła.

Zmieni się jego też wnętrze, plan zakłada m.in. remont posadzki i renowację drzwi zakrystii, a także konserwację ścian i sklepień. Odnowione zostaną: ołtarz główny i ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica, a także znajdujące się w świątyni obrazy. Przy pracach remontowych zostaną wykorzystane najlepsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym nie zostanie naruszony zabytkowy charakter świątyni.

Fundatorami kościoła pw. św Józefa Oblubieńca NMP byli biskupi: Piotr Gembicki i Andrzej Trzebnicki. Świątynię z kamienia i cegły, otynkowaną, pokrytą blachą konsekrowano w 1749 roku. Aby nie traciła blasku i służył następnym pokoleniom, co pewien czas była odnawiana.

Wewnątrz znajduje się klasycystyczny ołtarz, który zdobi gotycka figura Matki Bożej z Dzieciątkiem dłuta Jakuba z Nowego Sącza (1470 rok),  barokowy obraz św. Józefa, a przede wszystkim renesansowe tabernakulum, będące miniaturą świątyni z płaskorzeźbą "Zwiastowanie”.

Cennymi zabytkami są też: barokowa chrzcielnica z obrazem chrztu w Jordanie, ambona z początku XVIII wieku, bogato zdobiona liśćmi akantu i posążkami świętych oraz tłoczone w skórze i złocone kurdybany w ołtarzu głównym, a także w dwóch bocznych. Kościół pełnił niegdyś funkcje punktu obronnego, o czym świadczą zachowane stanowiska strzelnicze znajdujące się nad zakrystią.

Przy kościele wznosi się murowana dzwonnica, datowana na ok. 1803 rok. Zbudowano ją w kształcie arkady zwieńczonej trójkątnym przyczółkiem, w której zawieszono dzwony. Nieopodal znajduje się dawna, murowana plebania z pierwszej polowy XIX w. Od frontu widoczny jest ganek na dwóch słupach. W piwnicach zachowała się stara studnia, a w obejściu stodoła i szopa.

Teren kościoła otacza kamienny mur.  Tuż obok znajdują się Ogrody Biblijne, powstałe z inicjatywy ks. proboszcza Pawła Stabacha. Są największym pod względem obszaru tego typu obiektem w Polsce.

(MK) fot. aut, UMWM

Żródło: UMWM







Dziękujemy za przesłanie błędu