Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
09/11/2020 - 12:30

Dr Marek Rutkowski: Knossos Północy integruje społeczności w erze cyfrowej

Dr Marek Rutkowski na konferencji wraz z warsztatami dla uczestników klastra "Knossos Północy" mówił o nowoczesnym podejściu do sprzedaży w turystyce, o kanałach sprzedaży i potrzebach odbiorców. Warto posłuchać:

Dr Marek Rutkowski, wykładowca akademicki i założyciel Winhill Consulting, na konferencji wraz z warsztatami dla uczestników klastra "Knossos Północy", mówił nowoczesnym podejściu do sprzedaży w turystyce. Swoje wystąpienie rozpoczął od gratulacji. - Gratuluję świetnego projektu i trzymam kciuki za jego powodzenie - zakomunikował.  

Podkreślił, że przyszło nam działać w bardzo dynamicznym otoczeniu. Zmieniają się uwarunkowania prawne, ekonomiczne, technologiczne, demograficzne, społeczne, liczba i struktura wielkości gospodarstw domowych oraz zachowania nabywcze i konsumpcyjne turystów. Dla przykładu jednym z obserwowanych zjawisk jest „instagramizacja turystyki”, dotycząca pokolenia Millenialsów.

Efekt Instagrama jest widoczny na etapie wyboru destynacji turystycznej. Millenialsi (pokolenie Y) częściej niż inne grupy wiekowe wybierają określone miejsca i atrakcje turystyczne, odznaczające się nie tyle przede wszystkim funkcjonalnością czy jakością oferowanego wypoczynku, co wrażeniami, które można utrwalić w postaci zdjęcia opublikowanego na Instagramie. Podkreślił, że możliwości technologii cyfrowych nie ograniczają się tylko do informowania o ofercie turystycznej i pośredniczenia w procesie rezerwacji, ale także do wzbogacania doświadczeń turystów oraz analizy preferencji i zachowań turystów.

Zobacz także: Zakończyła się konferencja dla uczestników klastra Knossos Północy

Zobacz także: Dr Anna Góral: Stworzenie szlaku Knossos Północy to znakomity pomysł

- W erze cyfrowej obserwujemy istotną zmianę układu sił. Dzieje się tak za sprawą Internetu, któremu zawdzięczamy większą transparentność i możliwość łączenia się z innymi ludźmi. Grupy konsumenckie zyskały na sile. Tradycyjny, pionowy układ relacji jest stopniowo podmywany przez struktury relacji poziomych. Spontaniczne rozmowy o produktach i usługach stają się wiarygodniejsze niż zaprojektowane kampanie reklamowe. Swoją konkurencyjność wzmacniają te podmioty z branży turystycznej, które potrafią nawiązać relacje ze wspólnotami klientów i zaprosić ich do współtworzenia oferty - dodawał. Obejrzyjcie wideo z pełnym zapisem wystąpienia dr Rutkowskiego.

Mogliśmy też dowiedzieć się, że jako członkowie społeczności w erze cyfrowej coraz częściej jesteśmy uzależnieni od decyzji innych. W wielu przypadkach indywidualne decyzje zakupowe są decyzjami społeczności w mediach społecznościowych. - Klienci przywiązują coraz większa uwagę do opinii. Sami również dzielą się spostrzeżeniami i wszyscy wspólnie tworzą ogromną bazę recenzji. Konsumenci wspólnie wypracowują własny obraz firm i marek, który nierzadko odbiega od wizerunku jaki chcą tworzyć same firmy.

Dlatego tak ważna jest autentyczność w działalności firm, również w branży turystycznej. Tworzy ona specyficzne relacje, które budują zaufanie, a w parze z nim idzie lojalność - wyjaśniał. Prelegent podkreślił, że aby odnieść szybki sukces niekoniecznie trzeba być autentycznym, ale bez autentyczności niemożliwy jest sukces długotrwały.

Dr Rutkowski mówił również o sposobach budowania relacji z marką i pozyskiwaniu jej orędowników. - Im marka ma bardziej wyrazisty wizerunek i silne DNA, tym większe prawdopodobieństwo, że pojawią się zarówno jej promotorzy jak i krytycy. Celem powinno być budowanie sieci orędowników, skupienie się właśnie na promotorach - twierdził. Na koniec dodał, że bardzo ważne jest, aby znaleźć ludzi myślących podobnie i zachowywać spójność dążenia do celu. - Kluczem do tego ma być rozpoznanie dlaczego robimy to co robimy - podkreślał. Obejrzyjcie materiał wideo z pełnym zapisem wystąpienia dr Marka Rutkowskiego. (MP), fot.: screen konferencja Knossos Północy

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu