Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
06/11/2020 - 14:50

Dr Anna Góral: mamy wiele szlaków turystycznych, ale ilość nie oznacza jakości

Na konferencji wraz z warsztatami dla członków Klastra Knossos Północy, dr Anna Góral charakteryzowała szlaki turystyczne, stwierdzając, że utworzenie "Knossos Północy" to znakomity pomysł.
Dr Anna Góral, adiunkt w Zakładzie Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Jagiellońskiego, była kolejną osobą, która wygłosiła wykład na konferencji wraz warsztatami dla uczestników klastra "Knossos Północy". Jej wystąpienie dotyczyło Szlaków kulturowych jako elementu rozwoju turystyki.

Dr Góral rozpoczęła zwróceniem uwagi na to, że na terenie Małopolski mamy wiele szlaków. Łącznie jest ich ponad 67. Większość nie funkcjonuje jednak dobrze. Aby to zmienić należy zwrócić uwagę na kilka kryteriów. Jednym z nich jest kryterium dostępności – godziny otwarcia musza być wszystkim znane. Ważne jest również, aby dojazd do szlaku był łatwo dostępny oraz nie było problemu z parkingiem. 

Inny element to odpowiednie oznaczenie obiektów. Powinno być w kilku językach, najlepiej przy drogach. Często brakuje tabliczek, które informują gdzie szlak się znajduje. Konieczne jest by miał on koordynatora. Może nim być stowarzyszenie, instytucja publiczna lub prywatna. - Mamy w Polsce Szlak Piastowski, ma on duży potencjał, ale przebiega przez dwa województwa, przez co posiada dwóch koordynatorów, co komplikuje sytuację - mówiła dr Góral.

Przypomniała, że Rada Europy przeprowadziła w latach 2018-19 badania, które pokazały, że ogromne znaczenie ma fakt, czy szlak oferuje coś więcej niż klasyczne zwiedzanie. Turystów przyciągają bowiem m.in imprezy kulturalne. Pozytywnie skomercjalizowany jest m.in. Szlak Zabytków Techniki. Po zakończeniu wystąpienia moderator konferencji Zygmunt Berdychowski zapytał prelegentkę jak na tle Polski wygląda 67 szlaków województwa małopolskiego?
 
W odpowiedzi dr Góral stwierdziła, że jeśli chodzi o liczbę, jesteśmy w czołówce, ale to nie zawsze przekłada się na jakość. Z 67 szlaków niewiele jest takich, które są dobrze zarządzane i rozwijane. Sukces odniósł na pewno Szlak Architektury Drewnianej oraz Szlak Rzemiosła. - Próbę stworzenia "Knossos Północy" uważam za dobry pomysł, bo turyści poszukują dobrze przemyślanych szlaków - zakończyła dr Anna Góral. (MP), fot.: AG, screen konferencja Knossos Północy
Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego


Dziękujemy za przesłanie błędu