Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
14/10/2020 - 07:35

Wielka sensacja na światową skalę w małych Maszkowicach koło Łącka [WIDEO]

Niepozorna, podobna do wielu innych wzniesień rozsianych po całej Sądecczyźnie, a jednak absolutnie niezwykła. Taka jest Góra Zyndrama w Maszkowicach koło Łącka, która przez wiele wieków skrywała pozostałości fortecy kamiennej z czasów, kiedy w starożytnym Babilonie rządził Hammurabi. Tę tajemnicę wydarli jej kilka lat temu archeolodzy. To nadzwyczajne miejsce koniecznie musi się znaleźć w naszym przewodniku pod hasłem Aktywny Sądeczanin, który jest przeznaczony głównie dla seniorów, fanów pieszej turystyki.

Jak dostać się na Górę Zyndrama z Nowego Sącza. To naprawdę niedaleko.  Jeśli wybierzemy drogę wojewódzką numer 969, to podróż autem do Maszkowic zajmie ledwie półgodziny.

Zjeżdżamy z drogi wojewódzkiej. Ledwie sześćset metrów dzieli nas od centrum wsi, gdzie trzeba skręcić w drugą, wyasfaltowaną drogę w lewo. Jest tam znak informacyjny kierujący do grodziska, u podnóża którego znajduje się parking.

Jeśli wybór padnie na transport publiczny, nie ma z tym problemu. Do Maszkowic dojedziemy z sądeckiego dworca na placu Dąbrowskiego rejsowymi autobusami z trasą na Szczawnicę, Nowy Targ czy Krościenko. Są też busy lokalnych przewoźników w kierunku   na Wole Kosnową.  Przejazd zajmuje nie więcej niż 35-40 minut.

Wysiadamy na przystanku przy drodze głównej, tam także jest widoczny drogowskaz na Górę Zyndrama. Od parkingu, gdzie znajduje się początek trasy dzieli nas jakieś 800 metrów.

- Ile czasu zajmie seniorom dotarcie na miejsce?

Nie więcej niż dziesięć do piętnastu minut – mówi sołtys Maszkowic Jacek Ząbek, który często prowadzi tam wycieczki. -  Podejście jest bardzo wygodne, wyłożone betonowymi płytami. Nawet przy deszczowej pogodzie nie ma obawy, że utoniemy w błocie. U samej góry są dwie ścieżki, ta z prawej jest bardziej łagodna, w sam raz dla seniorów. Prowadzi na samą polanę.

Na samej górze stoi wiata. Można tam odpocząć, schronić się przed deszczem i coś zjeść.

- Nieopodal zrobiliśmy też miejsce do biesiadowania, gdzie można zapalić grilla, oczywiście z zachowaniem ostrożności, bo w pobliżu jest zalesiony teren.

Miejsce do wypoczynku jest w odległości piętnastu metrów od wykopalisk. 

Czytaj też Mogielica. Najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego z mroczną tajemnicą [WIDEO] 

 - Gdyby ktoś miał ochotę na obiad, tuż przed Maszkowicami, po prawej stronie, na trasie od Nowego Sącza, w odległości 600 metrów przed wjazdem do wsi. jest karczma „Dolina Dunajca”.

- Polecam, jedzenie jest bardzo smaczne – mówi sołtys Maszkowic.

A teraz o tajemnicy Górze Zyndrama.  

Pierwszych odkryć naukowcy dokonali w sierpniu 2015 roku. Początkowo, archeolodzy byli przekonani, że znajdująca się tam osada pochodzi z czasów przed Chrystusem. Wyniki badań były zaskakujące.  Do tej pory za najstarsze kamienne obiekty architektoniczne w tej części Europy uchodziły głównie kościoły z dziesiątego wieku. Wykopaliska z Maszkowic okazały się od nich starsze o blisko 3 tys. lat.

Pochodzący z czasów Hammurabiego gród powstał najprawdopodobniej ok. 1750 r. p. n.e i pełnił funkcję warowni obronnej, zamieszkiwanej przez członków cywilizacji, która zbudowała Mykeny.

-  Kamienna architektura obronna z najstarszej fazy stanowiska archeologicznego na Górze Zyndrama jest unikatowa w skali Europy - wyjaśnia kierujący badaniami dr Marcin Przybyła z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowiec zwraca uwagę, że w Maszkowicach mamy do czynienia z powieleniem pewnego schematu. Ludzie, którzy wznosili fortecę mieli prawdopodobnie do czynienia z podobną budowlą lub przynajmniej taką widzieli.

Jak dotąd archeologom udało się odsłonić połowę murów osady. Wśród licznych znalezisk była między innymi ceramika. Wszystkie zbiory naukowcy szczegółowo opisali i skatalogowali.  Nakręcili też film z wykopalisk i zrobili komputerową symulację wyglądu prehistorycznej osady.

Ile jeszcze jest do odkrycia?

- W tym roku dużo skupialiśmy się na restauracji muru kamiennego. Oprócz tego wykonaliśmy wykop nowej części stanowiska, gdzie jeszcze nie prowadziliśmy badań – mówi  Przybyła.  

Na świecie jest znanych tylko kilka podobnych konstrukcji – trzy stanowiska w Alpach na pograniczu Szwajcarii i północnych Włoch, kilka stanowisk w południowych Włoszech, zwłaszcza w miejscowości Roca i kilka punktów na wybrzeżu adriatyckim oraz w górach Bośni. Świadczy to o związku osadników z ludźmi żyjącymi tysiące kilometrów od Polski.([email protected])

Tradycyjnie zapraszamy też wszystkich seniorów od dzielenia się doświadczeniami i wspomnieniami z własnych wypraw, o typowanie miejsce gdzie wybrać się trzeba obowiązkowo i tych, których z różnych względów nie polecają. Informacje ze zdjęciami można przesyłać na adres [email protected] i korzystając z formularza dostępnego TUTAJ

Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020  







Dziękujemy za przesłanie błędu