Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 4 sierpnia. Imieniny: Dominiki, Dominika, Protazego
22/08/2019 - 17:30

Wiedza i innowacje kluczem do sukcesu – fundusze europejskie dla startupów

Startup to chyba najgorętsze słowo ostatniej dekady. Kojarzy się z najnowszymi technologiami, nowymi modelami biznesowymi, obiecuje niezwykłe efekty. Też masz innowacyjny pomysł? Chcesz go zrealizować, ale nie masz na to pieniędzy? Sprawdź, jak Fundusze Europejskie mogą Ci pomóc.

Wiedza i innowacje kluczem do sukcesu – fundusze europejskie dla startupówMieszkasz w Małopolsce, więc masz powód do dumy. Nasze województwo, według najnowszego rankingu Komisji Europejskiej jest liderem innowacji w Polsce! Jeśli szukasz finansowania, powinieneś rozpocząć od programu akceleracji #StartUP Małopolska! Niebawem rusza już piąta jego edycja. Jest skierowany do startupowców, małych i średnich przedsiębiorców z terenu Małopolski, którzy chcą rozwijać swój biznes.

Dzięki udziałowi w programie #StartUP Małopolska możesz zdobyć nowe kompetencje
i umiejętności przydatne do rozwinięcia swojej firmy, udostępnienia nowych produktów i usług oraz wprowadzenia ich na nowe rynki. 

Do #StartUP Małopolska zakwalifikujesz się najszybciej, jeśli twoja firma działa na rynku krócej niż 24 miesiące, zalicza się do sektora MŚP i ma siedzibę na terenie województwa małopolskiego. Nabór do kolejnej, piątej już edycji ruszy jesienią 2019 roku. Szczegóły sprawdzaj na stronie startup.malopolska.pl! Co zyskasz dzięki udziałowi w tym programie?

Poznasz nowe, innowacyjne formy pozyskania klienta i zaczniesz efektywniej wykorzystywać narzędzia internetowe.Usprawnisz też proces sprzedażowy dzięki temu, że dowiesz się, jak wdrożyć konkretne mechanizmy, dzięki którym zwiększysz przychody ze sprzedaży w swojej firmie. Ulepszysz także swój marketing, bo przeanalizujesz obecne działania i poznasz sposoby na ich usprawnienie.

Poznasz również techniki prezentacji, dowiesz się, z czego powinien składać się twój idealny elevator pitch, dzięki któremu odniesiesz sukces w kontakcie z inwestorami, choćbyś miał na to czas między kilkoma piętrami w windzie. #StartUP Małopolska sprawi też, że weźmiesz udział w branżowych eventach, poznasz najnowsze trendy w świecie startupowców i nawiążesz relacje biznesowe podczas networkingu na największych konferencjach branżowych w Polsce.

Rozwój startupów w Polsce, jak i w całej Europie, daje naszemu kontynentowi szanse na konkurowanie również w skali globalnej. Unia Europejska wspiera więc powstawanie i rozwój nowych przedsięwzięć nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale także na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej.

- Genialne umysły technologiczne z naszej części Europy od lat przyczyniają się do rozwoju najbardziej dynamicznych społeczności technologicznych na świecie. Region Europy Środkowo-Wschodniej pozwala wprowadzić w życie najbardziej odważne pomysły technologiczne – uważają specjaliści ze Startup Hub Poland. - Polska ma ponad 20 lat szybkiego rozwoju gospodarczego i transformacji, duże inwestycje w modernizację obiektów naukowych i jest jednym z najbardziej przedsiębiorczych krajów w UE – przekonują.

- Wspieramy jasne umysły z regionu i polskich wynalazców i naukowców mieszkających w Europie Zachodniej. Pomagamy im rozwijać technologię w Polsce i ułatwiać dostęp do szybko rozwijającego się polskiego rynku finansowego, nowoczesnych laboratoriów, energicznej społeczności startupów i profesjonalnej sieci na rynkach europejskich i światowych – dodają eksperci Startup Hub Poland.

Także Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ma bogatą ofertę dla startupów. Dzięki niej startujące przedsięwzięcia mogą liczyć na dostęp do środków przeznaczonych na badania i rozwój (B+R).

Jednym z takich projektów jest I etapu konkursu Bony na innowacje dla MŚP. Dzięki niemu możliwe jest sfinansowanie zakupu usług B+R opracowanych przez jednostki badawczo-naukowe. Działanie ma zaspokoić potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi (fizycznymi bądź poznawczymi).

Dofinansowanie można przeznaczyć na zakup od jednostki naukowej usługi opracowania nowego lub znacząco ulepszonego wyrobu, usługi, technologii lub nowego projektu wzorniczego.

Dofinansowanie może otrzymać mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo, które prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski, potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru. Można tu otrzymać maksymalnie 340 tys. zł, a całkowity koszt projektu powinien zamknąć się w kwocie 400 tys. zł. Koniec przyjmowania wniosków to 28 listopada 2019 roku.

Wsparcie dla startupów pomyślane jest kompleksowo, więc laureaci projektu Bony na Innowacje nie będą pozostawieni samym sobie. Sfinansowanie wdrożenia pomysłu na innowację technologiczną opracowaną w I etapie konkursu jest możliwe dzięki programowi „Bony na innowacje dla MŚP: etap 2. inwestycyjny - Dostępność Plus”.

Finansowanie można przeznaczyć na zakup maszyn i urządzeń niezbędnych do wdrożenia innowacji technologicznej opracowanej przez jednostkę naukową, jak i zakup patentów, licencji, know-how oraz innych praw własności intelektualnej. Ile możesz otrzymać? Maksymalnie 560 tys. zł, jednak w Małopolsce wsparcie pokrywa maksymalnie 35 proc. wartości projektu.

Podobnych programów nie brakuje. Dlatego warto przeglądać systematycznie stronę PARP z grantami, bo można tam znaleźć wiele ciekawych projektów. Są wśród nich takie, dzięki którym masz szanse na rozwinięcie swojego pomysłu w innowacyjny produkt bądź usługę we współpracy z ekspertami. Takim programem jest na przykład Platforma Startowa Unicorn Hub.

Wsparciem dla projektów z obszarów energetyki, turystyki, medycyny i zdrowia oraz IT/ICT służy również  platforma startowa Idealist, która co prawda nie przekazuje pieniędzy na rozwój, ale pomaga w aktywnym rozwoju na etapie development, czyli wtedy, gdy startupy wdrażają indywidualny program inkubacji i wypracowują zweryfikowany rynkowo, rentowny model biznesowy. Ten etap trwa od 2 do 6 miesięcy w zależności od złożoności i zaawansowania technologicznego rozwiązania. ([email protected]) Fot. Pixabay

***

Masz pytania lub wątpliwości? Aby otrzymać dodatkowe informacje, skontaktuj się ze specjalistami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich. Działają one w pięciu miastach regionu (w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu).

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020


Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020Dziękujemy za przesłanie błędu