Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 5 lipca. Imieniny: Antoniego, Bartłomieja, Karoliny
20/08/2019 - 20:00

Projekty z bliska - fundusze europejskie dla przedsiębiorców z Małopolski

Nowy rodzaj ciastek w cukierni, mrożonki z wyselekcjonowanych odmian prozdrowotnych owoców, zachwycająca ścieżka w koronach drzew czy powstające właśnie w Starym Sączu centrum konferencyjno-rekreacyjne... nawet nie zdajemy sobie sprawy jak często to, co kupujemy i z czego korzystamy, powstało dzięki dofinansowaniu przedsięwzięć firm z funduszy unijnych.


Oto kilka przykładów z Sądecczyzny.

Piwo o mniejszym efekcie kaca

- Celem będzie opracowanie nowych receptur i technologii obejmujących proces warzenia piwa o obniżonej zawartości cukrów i kalorii, piwa obniżającego ciśnienie, piwa zmniejszającego tzw. efekt „kaca”, piw owocowych z analizą komponentów smakowo-zapachowych – to fragment opisu projektu złożonego przez Browar Pilsweizer S.A. Pomóc w tym mieli naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Opracowaniem nowych produktów oraz technologii warzelniczych zajęła się jednostka badawcza Wydziału Technologii Żywności w Katedrze Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Technicznej. Cały projekt badawczy jednostka oszacowywała na kwotę 80 734,50 zł netto. Innowacyjny projekt zyskał uznanie, a w efekcie - ponad 72 tysiące złotych unijnego, bezzwrotnego wsparcia z priorytetu „Gospodarka Wiedzy”, działania „Badania i innowacje w przedsiębiorstwach”, poddziałania „Bony na innowacje.”

Suchodrzew o optymalnych owocach

Znacie suchodrzew, a właściwie jego owoce? Zwana jagodą kamczacką roślina potrafi dać od 2 do 5 kilogramów owoców bogatych w witaminy, magnez, żelazo, miedź. Jak zapewniają eksperci, mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i antyseptyczne. Świeże doskonale smakują, ale można też przetwarzać je w dowolny sposób – nadają się do mrożonek, dżemów, soków. Spółka Niwa - hodowla roślin jagodowych, postanowiła te owoce jeszcze udoskonalić. I w tym celu zwróciła się o wsparcie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Głównym celem było opracowanie nowych genotypów gatunku, odpornych na polskie warunki uprawy, zwłaszcza przemarzanie i suszę, przetestowanie ich przydatności na rynek owoców deserowych oraz do celów przemysłu przetwórczego, a także opracowanie optymalnych metod uprawy.

Tak udoskonaloną odmianą mocno zainteresowanych było wielu innych właścicieli upraw i być może to również zaważyło na pozytywnej ocenie wniosku o dofiansowanie z priorytetu „Gospodarka Wiedzy”, działania „Badania i Innowacje w Przedsiębiorstwach”, poddziałania „Projekty Badawczo-Rozwojowe Przedsiębiorstw”. Wartość całego projektu określona została na 873 tys. zł, a 659 tys. zł (79 proc.) udało się uzyskać z funduszy unijnych.

Rodzina mebli z gwarancją równości

Kolejny projekt z naszego regionu to projekt wzorniczy. Zakładał zlecenie jednostce naukowej opracowanie koncepcji nowatorskiej rodziny mebli: stolika kawowego, krzesła, stołka o wysokim stopniu.

Projekt zakładał też wyprodukowanie prototypów i poddanie ich badaniom. Wszystko to z wykorzystaniem innowacyjnej technologii produkcji i poszanowaniem zasad wymaganych w projektach dofinansowywanych z budżetu UE, w tym równości szans kobiet i mężczyzn.

Beneficjentem była Firma Handlowo - Usługowa Piotr Baran. Projekt był realizowany dzięki priorytetowi RPO WM „Gospodarka Wiedzy”, działaniu „Badania i Innowacje W Przedsiębiorstwach”, poddziałaniu „Bony na innowacje” i zyskał 88 tys. zł dofinansowania z funduszy unijnych.

Niespotykane ciastka z kaszy i bez cukru

Pojawiająca się na rynku konkurencja, rosnące wymagania klientów i chęć rozszerzenia oferty legły u podstaw projektu, jaki zrealizowała Firma Cukierniczo Gastronomiczna Grześ z gminy Nawojowa. Kupiła usługi badawczo rozwojowe w postaci opracowania technologii wytwarzania wyrobów ciastkarskich, opartych o mąkę gryczaną i kaszę jaglaną, niespotykane dotychczas na rynku polskim. Część z ciastek miała być produkowana zupełnie bez dodatku cukru, a ciastka słodzone daktylami.

Grześ zamierza pozostać liderem swej branży, dlatego zdecydował się też na zakup nowoczesnych urządzeń i wdrożenie ośmiu innowacyjnych w skali kraju produktów. Cukiernia dostrzegła szansę na dynamiczny wzrost sprzedaży w niszy, która jest wciąż nie była zagospodarowana.

Poza know-how potrzebowała więc linii produkcyjnej dla ciastek m.in. pieca obrotowego, miksera, wałkowarki, urządzeń pomocniczych np. żelownicy, oblewarki do czekolady, tunelu chłodniczego, automatu do bitej śmietany, poza tym urządzenia zapewniającego bezpieczeństwo mikrobiologiczne produkowanych wyrobów ciastkarskich, zmywarki...

45 procent wyliczonych na 983 tys. zł wydatków kwalifikowanych udało się uzyskać z pomocą wsparcia Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, priorytetowi „Przedsiębiorcza Małopolska”, działaniu „Rozwój i Konkurencyjność Małopolskich MŚP”, poddziałaniu, „Dotacje dla MŚP”. ([email protected]) Fot. Pixabay

Chcesz dowiedzieć się więcej o funduszach europejskich? Skorzystaj z sieci punktów informacyjnych Funduszy Europejskich:

Punkt Informacyjny w Krakowie, ul. Wielicka 72 B wejście od ul. Dworcowej, 30 – 552 Kraków tel. 12 616 0 616, fax 12 29 90 941 e-mail: [email protected]
Punkt Informacyjny w Chrzanowie, ul. Grunwaldzka 5, 32-500 Chrzanów, tel. (032) 627 23 10, (032) 627 23 11, fax. (032) 627 23 12, e-mail: [email protected]
Punkt Informacyjny w Nowym Sączu, ul. Wazów 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. (018) 442 25 78, (018) 442 25 79, fax. (018) 442 25 11, e-mail: [email protected]
Punkt Informacyjny w Nowym Targu, Al. 1000-lecia 35, 34-400 Nowy Targ, tel. (018) 540 90 32, tel./fax.: (018) 540 90 33, e-mail: [email protected]
​​​Punkt Informacyjny w Tarnowie, ul. Wałowa 37, 33-100 Tarnów, tel. (014) 628 88 12, (014) 628 88 13, fax. (014) 628 88 11, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.Dziękujemy za przesłanie błędu