Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
22/08/2019 - 16:50

Jak wzmacniać kadry z wykorzystaniem funduszy europejskich?

Komisja Europejska przedstawiła swój punkt widzenia na to, w jaki sposób Polska powinna wykorzystać fundusze polityki spójności dostępne w budżecie UE na lata 2021-2027. Budżet w ramach przyszłej polityki spójności to 64,4 mld euro. Według unijnych urzędników priorytetem powinien być rozwój polskiej gospodarki oparty na wiedzy i innowacjach.

Aby osiągnąć takie zamierzenia, wsparcie udzielane powinno być przede wszystkim na współpracę nauki z biznesem, jak również rozwój przedsiębiorstw w zidentyfikowanych obszarach inteligentnych specjalizacji. Drugim najważniejszym celem będzie wsparcie przejścia polskiej gospodarki na model zielony i niskowęglowy.

Ważnymi obszarami – jak informuje Komisja Europejska - będą w tym zakresie efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii, jak również ochrona środowiska i adaptacja do zmiany klimatu. Ale też inwestowanie w umiejętności na rynku pracy i w zakresie społecznym powinno być najważniejszym priorytetem by utrzymać konkurencyjność i spójność społeczną.

Zapowiada to zatem kontynuację obecnych bądź tworzenie nowych programów, pozwalających wzmacniać kadry z wykorzystaniem funduszy unijnych.

Jednym z nich, dostępnych w Małopolsce, są programy przekwalifikowania pracowników ze wsparciem dla pracodawców. Dotacje będzie można tu uzyskać m.in. na projekty zwiększenia poziomu zatrudnienia pracowników powyżej 50 roku życia. Nabór wniosków rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do grudnia.

Poza wzrostem liczby pracowników 50+, pracodawcy będą też mogli się starać o wsparcie przy wprowadzaniu rozwiązań przyjazne dla dojrzałych pracowników, dotyczących systemu zarządzania wiekiem.

O udział w projekcie mogą się starać przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, partnerzy społeczni i gospodarczy, organizacje pozarządowe. Maksymalny, dopuszczalny poziom dofinansowania projektu wynosi aż 95 proc.  Minimalna wartość projektu wynosi 50 tys. złotych.

17 czerwca ruszył także program „Uczenie się przez całe życie”. O dotacje w wysokości 100 procent, bez koniecznego wkładu własnego, ubiegać się mogą (poza ministerstwami) przedsiębiorcy lub pracodawcy, ale także samorządy i ich jednostki organizacyjne, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, samorząd gospodarczy i zawodowy, partnerzy społeczni, jednostki naukowe, w tym instytuty badawcze, jednostki badawczo-rozwojowe, placówki doskonalenia nauczycieli, szkoły wyższe.

Na co przeznaczono pulę 6,2 mln zł? Między innymi na opracowanie programów kwalifikacyjnych kursów zawodowych i umiejętności zawodowych, kompetencji ogólnych i kursów multimedialnych.

Takie nowoczesne obszary działań potrzebne są zwłaszcza dla małych firm, których w Europie jest około 23 milionów. Zatrudniają łącznie 2/3 wszystkich pracowników sektora prywatnego. Skuteczne prowadzenie przez nie  działalności wymaga większej elastyczności oraz zdolności prognozowania i dostosowywania się do zmian. A sprostanie tym wyzwaniom ułatwia przedsiębiorstwom i pracownikom Europejski Fundusz Społeczny. Lepsze umiejętności są bowiem warunkiem konkurencyjności, a nowe i innowacyjne sposoby pracy mogą poprawić wydajność i przyciągnąć nowych pracowników.

Europejski Fundusz Społeczny ułatwia też pracownikom poprawę elastyczności na rynku pracy w ramach systemu edukacji i szkoleń obejmującego również nowe kwalifikacje na poziomie europejskim.

To pilna potrzeba, bo jak wykazują badania EFS, nadal wiele osób w Europie nie może znaleźć pracy, ponieważ nie mają odpowiednich umiejętności lub wykonują pracę niedostosowaną do swoich zdolności - 30 proc. absolwentów wyższych uczelni wykonuje pracę niewymagającą wykształcenia wyższego.

Równocześnie 40 procent pracodawców nie może znaleźć osób z odpowiednimi umiejętnościami do obsadzenia wolnych miejsc pracy, a zbyt mało osób ma przygotowanie, gotowość umysłową i kompetencje do rozpoczęcia własnej działalności lub szukania nowych możliwości.

Pomagać przedsiębiorcom trzeba jednak umieć. Nabywaniu odpowiednich do tego kompetencji pomaga samorządowcom m.in. program gov_LAB. Jego celem jest dostarczenie administracji samorządowej wiedzy i umiejętności do projektowania instrumentów dla przedsiębiorców.

Jak dobrze wyszkoleni urzędnicy mogą sprawnie wykorzystać fundusze europejskie, pokazał choćby realizowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie projekt „Konserwator”, dzięki któremu udało się zaangażować w sektor kultury osoby poszukujące pracy i mające trudności z jej znalezieniem wskutek braku przeszkolenia oraz pozostawania długotrwale bezrobotnymi. Dzięki projektowi 134 osoby znalazły dotowane miejsca pracy na okres sześciu miesięcy, a 40 osób uczestniczyło w pięciomiesięcznych stażach zawodowych m.in. przy porządkowaniu cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej.

Indywidualny coaching i indywidualne doradztwo oraz nacisk na umiejętności potrzebne gospodarce to cechy działań EFS w celu zwiększania szans na zatrudnienie i dostęp do rynku pracy. Dodatkowo istnieją instrumenty wspierające przedsiębiorczość i samozatrudnienie, w szczególności wśród osób młodych.

Dla przykładu: z pomocą EFS Ochotnicze Hufce Pracy opracowały projekt „Równi na rynku pracy”. Projekt oferował młodym ludziom nieuczącym się, niepracującym ani nieszkolącym się intensywny program wsparcia w funkcjonowaniu na rynku pracy. Bariery, na które natrafiają młodzi ludzie, to między innymi brak doświadczenia, trudności w przejściu ze środowiska szkolnego na rynek pracy, nieodpowiednie umiejętności „miękkie” – takie jak praca w zespole, zarządzanie czasem, pozytywne myślenie i elastyczne podejście. ([email protected]) Fot. Pixabay

Punkty informacyjne Funduszy Europejskich:

  • Punkt Informacyjny w Krakowie, ul. Wielicka 72 B wejście od ul. Dworcowej, 30 – 552 Kraków tel. 12 616 0 616, fax 12 29 90 941 e-mail: [email protected]
  • Punkt Informacyjny w Chrzanowie, ul. Grunwaldzka 5, 32-500 Chrzanów, tel. (032) 627 23 10, (032) 627 23 11, fax. (032) 627 23 12, e-mail: [email protected]
  • Punkt Informacyjny w Nowym Sączu, ul. Wazów 3, 33-300 Nowy Sącz, tel. (018) 442 25 78, (018) 442 25 79, fax. (018) 442 25 11, e-mail: [email protected]
  • Punkt Informacyjny w Nowym Targu, Al. 1000-lecia 35, 34-400 Nowy Targ, tel. (018) 540 90 32, tel./fax.: (018) 540 90 33, e-mail: [email protected]
  • Punkt Informacyjny w Tarnowie, ul. Wałowa 37, 33-100 Tarnów, tel. (014) 628 88 12, (014) 628 88 13, fax. (014) 628 88 11, e-mail: [email protected].

Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020


Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020
 





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu