Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
12/11/2014 - 15:21

Stypendium Braci Potoczków dla 10 uczniów z gminy Chełmiec

Najzdolniejsi uczniowie z gminy Chełmiec otrzymali dzisiaj stypendium Braci Potoczków. Środki dla utalentowanej młodzieży przekazała Fundacja Sądecka i samorząd Chełmca.
Niezwykle ciepła uroczystość odbyła się dzisiaj (12 listopada) w Urzędzie Gminy w Chełmcu. To tutaj zgromadzili się uczniowie i ich rodzice. Stypendia wręczali Zygmunt Berdychowski – założyciel Fundacji Sądeckiej, przewodniczący Kapituły Funduszu Stypendialnego oraz Bernard Stawiarski – wójt Chełmca.
- Cieszę się, że udało się dojść do porozumienia z Fundacją Sądecką i możemy wręczyć dzisiaj te stypendia. Mam nadzieje, że to dopiero mały zaczątek współpracy i w przyszłości będziemy mogli ich przyznać więcej - powiedział Bernard Stawiarski.

Pomoc finansową – 120 zł miesięcznie dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz 150 zł dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych otrzymało dziesięć osób, ale ze strony wójta Stawiarskiego padły deklaracje, że w przyszłym roku będzie ich znacznie więcej.
- Chciałbym, aby tych stypendiów było więcej niż jest, zwłaszcza kiedy widzi się, jak dużo wniosków wpływa do nas co roku – dodał Zygmunt Berdychowski.

Na przestrzeni ponad dwudziestu lat działalności Funduszu wydano ponad 3,5 mln złotych.
- Za każdym razem powtarzam, że gdyby nie Forum Ekonomiczne, na którym zarabiamy, nie moglibyśmy dawać tych stypendiów. To jest zawsze pół na pół – do każdej złotówki przekazanej przez samorząd , my dokładamy drugą. To co najbardziej cieszy, z czego jestem najbardziej dumny, to, że w tym roku Fundusz mógł dotrzeć do Chełmca i że jego patronami są ludzie stąd – ludzie, którzy w trudnym czasie mówili o patriotyzmie, o niepodległości, którzy chcieli budować nową Polskę – powiedział przewodniczący Kapituły Funduszu Stypendialnego.

Patronami Funduszu są bracia Jan i Stanisław Potoczkowie z Rdziostowa, którzy zmienili sądecką wieś na przełomie XIX i XX wieku. Panowie tworzyli pierwszą w Europie organizację chłopską o charakterze partii politycznej Związek Stronnictwa Chłopskiego i byli posłami do austriackiej Rady Państwa w Wiedniu.

O przyznanych stypendiach w innych gminach czytaj:
Łososina Dolna: Stypendia Braci Potoczków rozdane
Stypendia Braci Potoczków dla uzdolnionej młodzieży z gminy Grybów

(KB)
Fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu