Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
02/02/2013 - 06:59

Konkurs o Nagrodę ks. Kumora. Wiele książek i autorów

W siedzibie Fundacji Sądeckiej odbyło się wczoraj (1 lutego) pierwsze posiedzenie kapituły Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora na "Książkę o Sądecczyźnie" i "Sądeckiego Autora". Do podziału pomiędzy zwycięzców konkursu jest 20 tys. zł!
Na wstępie, wiceprezes FS Jerzy Bochyński wręczył akty nominacyjne członkom kapituły. Otrzymali je: Mariola Berdychowska (przewodnicząca kapituły), dyrektor organizacyjny Instytutu Wschodniego w Warszawie, Marta Jakubowska, dyrektor MOK, Barbara Pawlik, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. J.  Szujskiego, Andrzej Romanek, poseł na Sejm RP, Antoni Malczak, dyrektor MCK "Sokół", Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego, Piotr Gryźlak, dziennikarz, MCK "Sokół", Witold Kaliński, Towarzystwo Literackie im. Cypriana Norwida, Katarzyna Berdychowska (sekretarz kapituły), pracownik FS, i Henryk Szewczyk, miesięcznik "Sądeczanin".
Następnie Mariola Berdychowska przedstawiła ideę konkursu.
- Jego celem jest promocja książek o Sądecczyźnie i autorów sądeckich - mówiła. - Istnieje wielkie bogactwo wydawnicze, nieznane szerszemu ogółowi, poza ludźmi z "branży". Trzeba to pokazać, a najlepszych nagrodzić, co będzie zachętą do pisania o ziemi sądeckiej i czytania o niej. Sztuka pisania na szczęście nie zanika i bardzo dobrych pozycji książkowych, sandecjanów, nie brakuje.
Z tym ostatnim wszyscy się zgodzili, żywą dyskusję wywołały za to szczegóły regulaminu konkursu, m.in. kwestia - co to znaczy "sądecki autor"? Zgodzono się, że chodzi o twórcę urodzonego bądź zamieszkałego na szeroko rozumianej Sądecczyźnie, który pisze o naszym regionie i jego mieszkańcach. Gatunek nie jest ważny, może to być dzieło literackie, ale równie dobrze historyczne, popularnonaukowe, krajoznawcze, kulinarne etc. Na równych prawach pozostaje klasyczna powieść, tomik poezji, monografia historyczna, esej literacki, rozprawa filozoficzna, pamiętnik,  słownik, album, poradnik, przewodnik itd. Liczy się ta Sądecczyzna, jej historia, kultura, tradycja i piękno, także marzenia i sny Sądeczan, to wszystko, co stanowi o naszej tożsamości.
W pierwszej edycji konkursu kapituła weźmie pod uwagę dotychczasowy dorobek autorów, także redaktorów periodycznych, zasłużonych wydawnictw, tak samo publikacje wydane w różnych latach. Dopiero od następnej edycji konkursu nagradzana będzie "książka roku" i "autor roku".
Kandydatów do nagrody zgłaszali do biura FS: wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury, organizacje społeczne, samorządowcy oraz czytelnicy. Zglaszali się też sami zainteresowani.
W regulaminowym terminie w kategorii "Sądecki Autor" zgłoszono 22 osób, a w kategorii "Książka o Sądecczyźnie" - 32 pozycji (poniżej lista). Wszyscy książki i ich autorzy zostaną zaprezentowani w naszym portalu. Będzie możliwość głosowania na swojego faworyta i szczególnie cenioną  publikację.
Następne posiedzenie kapituły wyznaczono na 15 lutego. Do tego czasu każdy jej członek głęboko się zastanowi, pochyli  sie nad bogatą paletą ksiązek i autorów, po czym wskaże swoje typy. Przy ostatecznym rozstrzygnięciu - liczyć się będą także preferencje naszych Czytelników. Kapituła nie obradowała wczoraj w próżni, na stolikach wyłożono prawie wszystkie zgłoszone pozycje, w czym pomocna okazała się szefowa "biblioteki Szujskiego".
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród odbędzie się 23 lutego podczas Wielkiej Gali Sądeczan w "Sokole", wieńczącej plebiscyt na Sądeczanina 2012 Roku. Zwycięzcy konkursu oprócz czeku bankowego na okrągłą sumkę otrzymają także piękne statuetki, nawiązuje do patrona konkursu.
Dodajmy, że w przeddzień gali, w Miasteczku Galicyjskim odbędzie się seminarium na temat, oczywiście, Sądecczyzny, z udziałem znakomitych Sądeczan, tych miejscowych i... ze świata.

                                                                             ***
Zgłoszenia w kategorii "Książka o Sądecczyźnie":

Sylwester Adamczyk - "Sądecka Góra Tabor", "Święto Dzieci Gór";
Sylwester Adamczyk, Jakub Adamczyk - "Święto Dzieci Gór";
Mariusz Bocheński - "Historie sądeckie. 720 lat miasta Nowego Sącza 1292 - 2012";
Anna Bomba -"Sądecczyzna sto lat temu w fotografii Wojciecha Migacza";
Jakub Bulzak, Kamil Cyganik - "Podręcznik Święta Dzieci Gór";
Celina Cempa, Jerzy Chronowski - "Ziemia Łabowska";
Gabriela Danielewicz - "Pamiętnik Sądeczanki";
Piotr Droździk, Joanna Hołda - "Sądecki Park Etnograficzny - panorama kultur",
Piotr Droździk, Joanna Hołda - " Galicja Mieczysława Orłowicza wiek później";
Piotr Droździk, Joanna Hołda - "Teatr Bogu i sobie. Obrzędowość doroczna na Sądecczyźnie";
Feliks Kiryk - Przewodniczący zespołu redakcyjnego "Rocznika Sądeckiego";
Feliks Kiryk - Przewodniczący zespołu reakcyjnego "Dzieje Nowego Sącza";
Bogusław Kołcz, Piotr Droździk - "Nowy Sącz na starej pocztówce";
Antoni Kroh - "Sklep potrzeb kulturalnych";
Antoni Kroh, Piotr Droździk - "Łemkowszczyzna";
Monika Kurzeja - "Słownik gwary górali łąckich";
Jerzy Leśniak - "101 Sądeczan";
Magdalena Kroh - "Wesele podegrodzkie";
Maria Maszczak -"Ikony w zbiorach Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu";
Leszek Migrała  -"Almanach Sądecki";
Grzegorz Olszewski -"Więźniowie KL Auschwitz z powiatu nowosądeckiego";
Magdalena Ponurkiewicz - "Okruchy pamięci";
Edyta Ross-Pazdyk, Barbara Szafran - "Ikonografia Starego i Nowego Sącza";
Zenon Szewczyk - "Kuchnia Lachów Sądeckich";
Adam Śliwa - "Ziemia Sądecka. Gwara Boguszowej i okolic";
Adam Śliwa - "Ziemia Sądecka. Januszowa, Librantowa od średniowiecza do współczesności";
Adam Śliwa - "Ziemia Sądecka. Gołąbkowice od średniowiecza do współczesności";
Adam Śliwa -"Ziemia Sądecka. Mogilno, Koniuszowa, Posadowa od średniowiecza do współczesności";
Piotr Wierzbicki - "Kongregacja Kupiecka w Nowym Sączu. Zarys historyczno-gospodarcza";
Adam Ziemianin - "Z nogi na nogę".
A ponadto reprinty wydane przez Sylwestra Admaczyka - "Nowy Sącz - Jego dzieje i pamiątki dziejowe" - ks. Jana Sygańskiego i "Sądecczyzna" Szczęsnego Morawskiego.

Zgoszenia w kategorii "Autor" (za całokształt):

Anna Bomba, Jakub Bulzak, Kamil Cyganik, Gabierla Danielewicz, Piotr Droździk, Joanna Hołda, Bolesław Faron, Jerzy Giza, Bogusław Kołcz, Magdalena Kroh, Antoni Kroh, Monika Kurzeja, Janina Kwiek-Osiowska, Jerzy Leśniak, Wanda Łomnicka-Dulak, Maria Maszczak, Leszek Migrała, Magdalena Ponurkiewicz, Arkadiusz Stosur, Adam Śliwa, Piotr Wierzbicki, Dorota Wolanin, Adam Ziemianin.

                                                                                                         ***
Ks. prof. Bolesław Kumor (1925-2002), syn ziemi sądeckiej, jeden z najwybitniejszych historyków Kościoła naszych czasów. Wykładał na KUL, PAT i w tarnowskim seminarium. W dorobku naukowym miał ok. 650 pozycji, w tym 37 książek, m.in. ośmiotomową historię Kościoła powszechnego, historię Kościoła w Polsce oraz monografie diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej. Z jego książek do dzisiaj korzystają alumni seminariów duchownych.
Ks. Kumor pochodził z Niskowej k. Nowego Sącza i tam został pochowany. Spoczywa na dziedzińcu kościoła św. Stanisława Kostki, do którego budowy walnie się przyczynił.
(KM), fot. własne






Dziękujemy za przesłanie błędu