Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
25/03/2015 - 15:00

Dzięki temu konkursowi poznają nieznane oblicze Sądecczyzny

Stu dwudziestu uczniów i studentów spotkało się w wielkim finale konkursu „Mój Region-Moja Duma. Moje Miasto-Moja Duma”, który zorganizowały Fundacja Sądecka, Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin” i Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Nowym Sączu. – Dla nas to okazja, aby nie tylko poznać historię naszego regionu, ale także kilka ciekawostek dotyczących Sądecczyzny – mówią laureaci.
Konkurs „Mój Region – Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma” był skierowany do uczniów szkół podstawowych (klasy 4-6), gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów uczelni wyższych położonych na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego, a jego podstawowym zadaniem było przede wszystkim pogłębianie wiedzy uczniów i studentów o historii Sądecczyzny i ludziach, którzy zamieszkiwali tę ziemię.

Tegoroczna – druga już edycja cieszyła się wielkim zainteresowaniem.
- Już dzisiaj wiem, że postawione cele konkursu są w pełni realizowane i przynoszą zamierzone efekty. O fakcie jak bardzo młodzi ludzie chcą pogłębiać wiedzę o historii Sądecczyzny świadczy ilość uczestników. W tej edycji do konkursu przystąpiło 438 uczniów i studentów – zauważa Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca konkursu, prezes SKT "Sądeczanin".

Po przebrnięciu etapów szkolnego i międzyszkolnego, 120 uczniów, którzy otrzymali największą liczbę punktów spotkało się w wielkim finale. 23 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Długosza w Nowym Sączu przystąpiło do niego 61 uczestników ze szkół podstawowych, 44 gimnazjalistów, 11 ze szkół ponadgimnazjalnych i 4 studentów. Wyniki zostały ogłoszone jeszcze tego samego dnia podczas Wielkiej Gali Wolontariatu.
Zainteresowanie konkursem przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie ponownie dowiedli, że interesują się historią swojej małej ojczyzny i potrafią o niej zarówno opowiadać jak i znają wiele szczegółów z jej przeszłości – mówi Monika Fikiel-Szkarłat, koordynator konkursu z ramienia Fundacji Sądeckiej.

Dla Marka Bugno ze Stadeł (3. miejsce w kategorii szkół podstawowych) poznawanie historii Sądecczyzny i Polski to wielka pasja. Swoje opowiadanie poświęcił miejscowości, w której mieszka.

- Mogę ją nazwać swoją małą ojczyzną, z której jestem dumny – argumentuje. - Z tym kameralnym zakątkiem wiążą się wszelkie moje wspomnienia odkąd sięgam pamięcią. Tutaj się urodziłem, stawiałem pierwsze kroki, tutaj chodzę do szkoły, poznaję tutejsze tradycje i obyczaje. Mam mnóstwo koleżanek i kolegów, a wszystkie moje dotychczasowe sprawy zataczają kręgi wokół tego miejsca. Można by sądzić, że mieszkanie w jednym miejscu jest monotonne, codzienne chodzenie do szkoły, widywanie tych samych twarzy może być nużące. Jednak poznając historię własnej miejscowości jestem coraz bardziej zafascynowany bogactwem, jakie towarzyszyły jej na przestrzeni wieków. Zachwyca mnie jej bogata historia i ślady przeszłości.

Śladów przeszłości Marek szukał w różnych opracowaniach, odwiedzał biblioteki i strony internetowe.
- Wiele rzeczy mnie zaciekawiło, wielu nowych się dowiedziałem. Na przykład, że król Jan III Sobieski, po tym jak pokonał Turków pod Wiedniem, gościł w Starym Sączu – dodaje.

Laureat konkursu „Mój Region – Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma” ma także inne zainteresowania. Lubi matematykę i przyrodę. Jednak nagrodę, którą otrzymał za zajęcie trzeciego miejsca – stypendium z Funduszu im. Braci Potoczków, ma zamiar przeznaczyć na pomoce naukowe właśnie z historii.

Organizatorzy już teraz myślą o przyszłorocznej edycji konkursu.
Pojawiły się propozycje rozszerzenia kolejnej edycji o powiat limanowski i gorlicki. Na pewno za rok będziemy chcieli położyć większy nacisk na kulturę regionu, m.in. Lachów Sądeckich, Podgórzan czy Górali Łąckich, rozszerzy się również zakres literatury tematycznej – dodaje Monika Fikiel Szkarłat.

Wyniki konkursu „Mój Region – Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma”
Kategoria szkoły podstawowe
1. miejsce: Dawid Głód (SP Bogusza)
2. miejsce: Gabriela Wolak (SP Podole)
3. miejsce: Marek Bugno (SP Stadła)
Kategoria szkoły gimnazjalne
1. miejsce: Katarzyna Adamczyk (Gimnazjum Siedlce)
2. miejsce: Natalia Dziedzina (Gimnazjum Stróże)
3. miejsce: Michał Hejmej (Gimnazjum Siedlce)
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne
1. miejsce: Łukasz Warzecha (ZSEM Nowy Sącz)
2. miejsce: Klaudia Matula (VI LO Nowy Sącz)
3. miejsce: Rafał Sekuła (ZSEM Nowy Sącz)
Kategoria szkoły wyższe
1. miejsce: Karolina Bielak (Politechnika Krakowska)
2. miejsce: Agnieszka Łatka (PWSZ Nowy Sącz)
3. miejsce: Tomasz Małucha (PWSZ Nowy Sącz)

Prace nadesłane na konkurs znalazły się w specjalnie przygotowanym wydawnictwie, które każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę.

(KB, JB)
Fot. JB






Dziękujemy za przesłanie błędu