Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
24/03/2015 - 08:00

Dobro zawsze wraca do człowieka. Wolontariusze wyróżnieni, laureaci konkursów nagrodzeni

Kilkuset uczniów i studentów – wolontariuszy akcji Sercu-Sercu, organizowanej przed świętami Bożego Narodzenia przez Fundację Sądecką, uczestników PZU Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju oraz finalistów konkursu „Mój Region - Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma” spotkało się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Długosza w Nowym Sącza na wielkiej gali, podsumowującej ich pracę i dokonania.
To było wielkie wydarzenie dla wszystkich, którzy w ostatnim czasie zechcieli wziąć udział w akcjach i konkursach organizowanych przez Fundację Sądecką oraz Społeczno-Kulturalne Towarzystwo Sądeczanin. W gościnne progi I Liceum i Gimnazjum w Nowym Sączu zawitali wczoraj (23 marca) wolontariusze akcji „Serce-Sercu” oraz uczestnicy konkursów „Akcja Serce-Sercu oczami wolontariusza”, „Moja przygoda z Festiwalem Biegowym” oraz „Mój Region - Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma”.
- Nie bez przyczyny ta uroczystość odbywa się w naszej szkole, gdyż prezes Fundacji Sądeckiej Zygmunt Berdychowski jest jej absolwentem – przypomniał Aleksander Rybski, dyrektor ZSO nr 1 w Nowym Sączu. – Od lat współpracujemy, działamy wspólnie. Tym bardziej jestem dumny, że te wydarzenia mają miejsce u nas.

Sala gimnastyczna szkoły z trudem pomieściła setki uczniów i ich nauczycieli, a organizatorzy zadbali, aby każdy opuszczając uroczystość, otrzymał drobny upominek.
- Wydaje mi się, że wszystkie narzekania na młodzież są zupełnie nieuzasadnione – powiedział Zygmunt Berdychowski, założyciel Fundacji Sądeckiej, pomysłodawca konkursów. - Młodzi ludzie chcą dać z siebie bardzo dużo, są przekonani, że warto pomagać i że trzeba to robić już od szkoły podstawowej – dodał i dziękował wszystkim, którzy zaangażowali się w przedświąteczną akcję charytatywną „Serce-Sercu”.

Potem przyszedł czas na rozstrzygnięcie konkursów. Na ten podsumowujący 5. edycję PZU Festiwalu Biegowego – „Mój Bieg. Mój Festiwal” nadesłano blisko 200 opowiadań. Wybór tych najlepszych był trudny i czasochłonny. Po wielu naradach i gorących dyskusjach zdecydowano, że zwycięzcami zostali: Aleksandra Przybyłowicz (Zagórzany), Jakub Wastag (Librantowa), Klaudia Kurowska (Olszana), Klaudia Źrołka (Łomnica-Zdrój) i Ewelina Smoła (Gorlice).

Z kolei laureatką konkursu „Serce-Sercu oczami wolontariusza ” została Karolina Adamczyk z Publicznego Gimnazjum im. prof. dra J. Dietla w Krynicy-Zdroju. Jego celem było pokazanie czym jest dobroczynność dla młodego człowieka, który poświęca swój czas i energię na pomoc innym, a brali w nim udział wolontariusze, którzy przed świętami Bożego Narodzenia zaangażowali się w zbiórkę żywności w sądeckich sklepach. Z artykułów przygotowano paczki żywnościowe, które trafiły do ponad tysiąca najbardziej potrzebujących rodzin z Sądecczyzny.

Podczas wczorajszej gali dziękowano także koordynatorom akcji „Serce-Sercu” oraz wyróżniającym się wolontariuszom z każdej z 14 szkół, które zaangażowały się w zbiórkę. Aby przybliżyć ideę wolontariatu zaproszono także przedstawicieli kilku organizacji pozarządowych, działających na terenie Sądecczyzny. O swojej pracy opowiadali Marta Mordarska – pełnomocnik prezydenta Nowego Sącza ds. społecznych, Halina Rams - koordynatorka ds. wolontariatu w Stowarzyszeniu Sursum Corda, Paweł Dziedzic - prezes Stowarzyszenia Rodzicielstwa Zastępczego Betlejem, przedstawiciele organizacji: Stowarzyszenia Rodziców Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych „Promyk”, Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Ich Opiekunów „Sposób na Życie”, Stowarzyszenia na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom”, a także Wojciech Król - dyrektor Centrum Kultury w Krynicy – Zdroju i Justyna Liszkowska koordynatorka Grupy Wolontariatu w Centrum Kultury i Sztuki w Starym Sączu.

Gala była również okazją do podsumowania i wręczenia nagród w konkursie „Mój Region – Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma”. Do pierwszego etapu – szkolnego, zgłosiło się 437 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i studentów. Do finału zakwalifikowało się 120 uczestników (61 ze szkół podstawowych, 44 gimnazjalistów, 11 ze szkół ponadgimnazjalnych i 4 studentów). Konkurs miał za zadanie przede wszystkim pogłębianie wiedzy uczniów i studentów o historii Sądecczyzny i ludziach, którzy zamieszkiwali tę ziemię.
Wyniki konkursu „Mój Region – Moja Duma. Moje Miasto – Moja Duma”
Kategoria szkoły podstawowe
1. miejsce: Dawid Głód (SP Bogusza)
2. miejsce: Gabriela Wolak (SP Podole)
3. miejsce: Marek Bugno (SP Stadła)
Kategoria szkoły gimnazjalne
1. miejsce: Katarzyna Adamczyk (Gimnazjum Siedlce)
2. miejsce: Natalia Dziedzina (Gimnazjum Stróże)
3. miejsce: Michał Hejmej (Gimnazjum Siedlce)
Kategoria szkoły ponadgimnazjalne
1. miejsce: Łukasz Warzecha (ZSEM Nowy Sącz)
2. miejsce: Klaudia Matula (VI LO Nowy Sącz)
3. miejsce: Rafał Sekuła (ZSEM Nowy Sącz)
Kategoria szkoły wyższe
1. miejsce: Karolina Bielak (Politechnika Krakowska)
2. miejsce: Agnieszka Łatka (PWSZ Nowy Sącz)
3. miejsce: Tomasz Małucha (PWSZ Nowy Sącz)

W ręce zwycięzców wszystkich konkursów trafiły stypendia z Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków. Prace nadesłane na konkursy znalazły się także w specjalnie przygotowanym wydawnictwie, które każdy z uczestników otrzymał na pamiątkę.

Podczas gali wystąpili uczniowie ZSO nr 1 - laureaci Konkursu Młodych Talentów. Na słodki poczęstunek zaprosiła wszystkich firma "Koral", która ufundowała pyszne lody.

Kinga Bednarczyk-Zborowska
Fot. Janusz Bobrek


Dziękujemy za przesłanie błędu