Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
08/02/2020 - 03:30

Zofia Smajdor. Kandydatka na Sądeczanina Roku 2019

Szczera, otwarta i zawsze gotowa do pomocy. Taka jest Zofia Smajdor z Małej Wsi. Choć lista jej zasług dla lokalnej społeczności jest bardzo długa, to ona jest ciągle niestrudzona. Ciągle w jej głowie rodzą się nowe pomysły.

Od dziecka dążyła do tego, by pomagać innym – mówi o Zofii Smajdor sołtys Małej Wsi Zygmunt Plewa. – Jeszcze w młodości, razem z bratem Andrzejem, organizowali festyny pod chmurką, żeby zarobione na sprzedaży czekolad pieniądze przeznaczyć na piłki i trampki dla drużyny Ludowego Zespołu Sportowego. Oboje zawsze dążyli do tego,  żeby poprawić warunki życia mieszkańców Małej Wsi.

To z ich inicjatywy i z inicjatywy grupy mieszkańców wieś doczekała się drogi asfaltowej. To oni, razem z sołtysem, społeczny komitet gazyfikacji Małej Wsi i doprowadzili do zrealizowania inwestycji.  Zofia Smajdor miała też swój udział w budowie kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Z jej inicjatywy w 2004 roku powstało Stowarzyszenie Gospodyń „Konwalia”, któremu przewodniczy.  

Zofia Smajdor szczególnym szacunkiem otacza ludzi starszych. Razem z koleżankami ze Stowarzyszenia organizowała opłatek dla seniorów, a dla dzieci wianki puszczane na wody Dunajca w Noc Świętojańską,  co połączone było z zabawami, konkursami i nagrodami.  Organizacja czynnie uczestniczy w Przeglądach Kół Gospodyń gminy Chełmiec i zawsze zdobywa nagrody. Konkursowe potrawy przygotowuje razem z koleżankami w domowej kuchni.  

Zofia Smajdor prowadzi też kronikę Małej Wsi, w której opisuje ważne dla społeczności wydarzenia i dokumentuje je zdjęciami oraz artykułami z gazet. Protokołuje też wiejskie zebrania.

- Jest wzorową matką, razem z mężem wychowali i wykształcili dwóch synów, którzy z żonami zawsze mamę wspierają w życiu rodzinnym, a także w prowadzeniu wspaniałego Niepublicznego Przedszkola „Jaś i Małgosia” w Nowym Sączu, w którym kultywuje się tradycje domu rodzinnego pani Zofii – mówi radny gminy Chełmiec Andrzej Tyrkiel.

Ma nie tylko zdolności pedagogiczne, organizacyjne, ale także artystyczne.  Haftuje stroje lachowskie nie tylko dla swoich wnuków, ale także dla dzieci ze swojego przedszkola. Jest naszym przyjacielem i pomocnikiem w każdej sprawie – dodaje radny.

Obejrzyj również materiał filmowy: Jej największą pasją jest praca społeczna. Postaw na Zofię Smajdor

Na 25 lecie sołectwa Zofia Smajdor opracowała tomik wierszy dedykowanych Małej Wsi i mieszkańcom, zwłaszcza tym najstarszym. Zawsze służy dobrą radą, pomaga potrzebującym, jest wrażliwa i uczynna – podkreślają Zygmunt Plewa i Andrzej Tyrkiel.

Zofia Smajdor – SMS o treści SR.10 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2019.Dziękujemy za przesłanie błędu