Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
02/03/2020 - 14:30

Korzenna: mała gmina i podwójnie wielki talent. Poznajcie dwie wyjątkowe kobiety

Tegoroczną edycję plebiscytu Sądeczanin Roku 2019 zdominowały mieszkanki gminy Korzenna - laureatka Maria Kogut z Janczowej oraz Rasm Al-Mashan z Lipnicy Wielkiej. Wójt gminy Leszek Skowron złożył nominowanym gratulacje. Ten dzień przejdzie do historii!

Cała Korzenna cieszy się triumfem Marii Kogut w plebiscycie Sądeczanin Roku 2019, największym w regionie konkursem organizowanym przez Fundację Sądecką. Choć od pamiętnej chwili minęło już kilkanaście godzin, emocje nadal nie opadły. O krok od głównej nagrody była Lipniczanka Rasm Al-Mashan, która zachwyciła gości gali finałowej swoim występem. Serdeczne gratulacje i słowa uznania wyraził na swoim profilu w mediach społecznościowych Leszek Skowron, wójt gminy Korzenna. 1 marca br. był dniem wyjątkowym, który zapisze się w historii gminy. 

Maria Kogut od dwunastu lat kieruje zespołem regionalnym Janczowioki. To ona otrzymała najwięcej konkursowych głosów i zgarnęła tytuł Sądeczanina Roku 2019. Zwyciężczyni swojej pracy oddaje całe serce. Dba o to, aby każdy występ był zgodny z tradycją regionu z pogranicza Lachów i Pogórzan, na którą składają się charakterystyczne zabawy, rytmiczne przyśpiewki i tańce. Zespół działa w trzech grupach: dziecięcej, średniej i dorosłej. Każda z grup liczy średnio 20 osób. Za muzykę regionalną odpowiedzialna jest zespołowa kapela.

Czytaj też: Zespół regionalny Janczowioki zajął drugie miejsce w prestiżowym konkursie kolęd

Maria Kogut swoją prospołeczną postawą i aktywnością na rzecz lokalnej kultury i tradycji pokazała, jak ważny jest dla niej folklor. Dzięki niej pamięć o zwyczajach naszych przodków jest wciąż żywa, a Janczowioki osiągają liczne sukcesy na ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych. Z zespołu i tegorocznej laureatki dumna jest cała gmina Korzenna.

Rasm Al-Mashan jest unikatową wokalistką. Pochodzi z Jemenu, państwa graniczącego z Arabią Saudyjską i z Omanem. Autorka tekstów i kompozytorka szczególnie ceni sobie orientalne i afrykańskie brzmienia, a tworzy w duchu nurtu określanego muzyką świata. Jako jedna z trzynastu nominowanych kandydatów do plebiscytu Sądeczanin Roku 2019 miała zaszczyt zaprezentować swoją twórczość w Małopolskim Centrum Kultury Sokół przed ogromną publicznością. Obecnie artystka przygotowuje się do nagrania kolejnej płyty. Tym razem inspiracją ma być rodzinna miejscowość - Lipnica Wielka - tradycje i wierzenia mieszkańców, kultura oraz obyczaje. 

Mała gmina i podwójnie wielki talent. Serdecznie gratulujemy!

k.kos@sadeczanin.info, fot. SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu