Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
08/02/2020 - 03:55

Jadwiga Jastrzębska. Kandydatka na Sądeczanina Roku 2019. Ma twój głos?

Pochodzi znad morza, ze Słupska, ale pokochała Sądecczyznę, która stała się jej miejscem na ziemi. Jest prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej. To właśnie Łącko pokochała najbardziej. To Łącko ją zafascynowało.

Urodziła się w Słupsku, tam mieszkała do 16. roku życia. Potem przeprowadziła się z rodzicami do Koszalina, gdzie zdała maturę. Na studia wyjechała do Lublina. Do Łącka przyjechała za mężem, który dostał tam pracę.

Szybko wrosła w lokalne środowisko. W połowie lat dziewięćdziesiątych dołączyła do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łąckiej. Od dziewiętnastu lat jest prezesem organizacji, którą wcześniej kierowała nieżyjąca już Helena Moryto. To ona zaproponowała na swoją następczynię Jadwigę Jastrzębską.

Szefowa Towarzystwa z wykształcenia jest historykiem sztuki, ale nigdy w swoim zawodzie nie pracowała. Jej pasją jest działalność społeczna. Za swoje zaangażowanie w kierowanie  organizacją została nagrodzona Złotym Jabłkiem Sądeckim.

Samo Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łąckiej zajmuje się popularyzowaniem walorów turystycznych, krajoznawczych i wypoczynkowych Sądecczyzny, także kultywowaniem i dokumentowaniem tradycji i historii Łącka. Zajmuje się też społeczną ochroną zabytków, folklorem regionu oraz popularyzowaniem osiągnięć twórców kultury, w szczególności ludowych. Organizacja prowadzi również działalność charytatywną, wydawniczą i edukacyjną.

Na przestrzeni ostatnich trzydziestu lat dziełem Towarzystwa były liczne  konkursy, koncerty, aukcje charytatywne, kiermasze i spotkania, między innymi „Żyj Kolorowo” , „Gorące serca zwalczą mróz” „Podziel się z najbiedniejszymi”. Organizacja przez 15 lat organizowała w kościele parafialnym w Łącku koncerty charytatywne „Miłosierdzie”, a od 20 lat konkurs „Łącko moja mała ojczyzna”. Towarzystwo sporządziło dokumentację fotograficzną najstarszych nagrobków na cmentarzu w Łącku, Jazowsku i Czarnym Potoku.

Pod patronatem Towarzystwa Miłośników Ziemi Łąckiej ukazuje się „Almanach Łącki”, który jest swoistym fenomenem. Pierwszy jego numer, z inicjatywy Jadwigi Jastrzębskiej, ukazał się w 2004 roku. Dzięki uporowi, konsekwencji i jej zaangażowaniu czytelnicy mogą zapoznać się z nową porcją artykułów przedstawiających problematykę Łąckiej Ojczyzny.

Zobacz również materiał filmowy. Obejrzyj: Głosuj na Jadwigę Jastrzębską - prawdziwą góralkę z nad morza

„Almanach Łącki” jest półrocznikiem historyczno-kulturalno-społecznym. Jego najnowszy, 31 numer, został zgłoszony do Konkursu o Nagrodę im. ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Wydawany jest społecznym wysiłkiem autorów i redakcji. Przedstawia problematykę współczesną, historyczną, literacką, ekonomiczną i przyrodniczą nie tylko Ziemi Łąckiej, ale także Sądecczyzny.

Jadwiga Jastrzębska – SMS o treści SR.5 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2019.Dziękujemy za przesłanie błędu