Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
08/02/2020 - 03:50

Głosujesz na Marię Kogut? To kandydatka do tytułu Sądeczanin Roku 2019

Od dwunastu lat jest kierownikiem zespołu regionalnego Janczowioki. - Zanim Maria Kogut objęła rządy w grupie zapaleńców zafascynowanych kultywowaniem tradycji, było to tylko takie pośpiewywanie – mówią członkowie zespołu. Teraz to aż trzy grupy: dziecięca, średnia i dorosła. Każda liczy średnio dwadzieścia osób. Wszystkie prezentują folklor z pogranicza Lachów i Pogórzan.

Zespół regionalny Janczowioki, który powstał w 2008 roku z inicjatywy Marii Kogut, najpierw występował tylko na rodzinnych festynach i uświetniał takie imprezy jak Dzień Seniora czy Dzień Rodziców. Z czasem posypały się zaproszenia na występy organizowane przez Centrum Kultury w Korzenna: Jarmark Korzeński, Dożynki Korzeńskie czy Majówka. na Bukowcu .

Dawnych piosenek i przyśpiewek szukają sami członkowie grupy, następnie tekst jest ujednolicony i następuje nauka śpiewania. Początkowo wykonywano pieśni regionalne, później, w roku 2014,  przyszedł pomysł, aby do śpiewu dołączyć taniec. To wtedy zespół wzbogacił się o nowe stroje zaprojektowane przez Marię Brylak-Załuską, etnograf z Nowego Sącza. Ubrania są odwzorowaniem stroju, noszonego dawniej przez reprezentantów Lachów Zachodnich. 

Obecnie zespół liczy blisko 30 osób. Choreografem tańca jest Wioleta Matusik, na keyboardzie przygrywa Bogdan Matusik. Grupa ma też swoją kapelę.

- Maria Kogut dba o każdy szczegół. Chce, aby każdy utwór i każdy taniec był zgodny z tradycją rejonu pogranicza Lachów i Pogórzan – mówią jej współpracownicy.

To dlatego stale doskonali warsztat członków zespołu zapraszając do współpracy etnografów i specjalistów od gwary.

W ostatnich latach zespół Janczowioki prezentował tradycję Lachów i Pogórzan na Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Będzinie. W tym roku na tym właśnie Festiwalu w swojej kategorii zajęli drugie miejsce.

Żeby zespół mógł działać, potrzebne są pieniądze. Maria Kogut zdobywa je poprzez pisanie wniosków i udział w projektach finansowanych ze środków gminy, województwa i  Unii Europejskiej.

Janczowioki to ukochane dziecko pani Kogut, któremu poświęca swój czas i energię – mówi Sylwia Zwolennik nauczycielka ze szkoły podstawowej w Janczowej.- Pani kierownik ma marzenie: chce, aby to co robi wspólnie z zespołem, wywierało pozytywny wpływ na wychowanie tutejszych dzieci i młodzieży.

- Nie byłaby sobą gdyby tylko marzyła. Ona działa – dodaje Sylwia Zwolennik. Od 2011 roku funkcjonuje grupa Małe Janczowioki, do której należy blisko trzydzieścioro dzieci w wieku od 3 lat do 10 lat. Co roku wygrywają w swojej kategorii Gminny Przegląd Kolędniczy w Korzennej. Występują również na przeglądach organizowanych przez Pałac Młodzieży w Nowym Sączu. W ubiegłym roku zajęły drugie miejsce.  

Na co dzień Maria Kogut jest nauczycielką matematyki. Od 1991 do 2018 roku była dyrektorem Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Janczowej. Przez 28 lat dbała o nią jak o własny dom. Zabiegała o środki finansowe na konieczne remonty i wyposażenie szkoły. Zapraszała wspaniałych gości, na przykład panią prezydentową Agatę Dudę Kornhauser. Uczestniczyła wraz ze swoimi nauczycielami i uczniami w różnych projektach edukacyjnych. Utworzyła w szkole izbę pamięci.

Zobacz również materiał filmowy. Obejrzyj: Głosuj na Marię Kogut. Całe swoje życie poświęciła uczniom

Maria Kogut jest jasienianką, jest janczowianką, jest sądeczanką, która swoją pracą zawodową i społeczną pozytywnie wpływa na kształt i rozwój społeczności w której żyje – podkreśla Sylwia Zwolennik. - Kształtuje pozytywne wzorce postawy obywatelskiej, ucząc szacunku do miejsca urodzenia, do wartości, w których człowiek wzrasta, do kultury i tradycji swojej Małej Ojczyzny.

Maria Kogut – SMS o treści SR.6 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2019.

Dziękujemy za przesłanie błędu