Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 24 czerwca. Imieniny: Danuty, Jana, Janiny
14/02/2019 - 20:35

Antoni Piętka. Od dziecka marzył, żeby zostać strażakiem ochotnikiem [WIDEO]

Jego rodzinny dom znajdował się w pobliżu remizy. Kiedy zawyły syreny, z podziwem spoglądał na strażaków ochotników, którzy pędzili do akcji. To wtedy postanowił, że i on kiedyś założy mundur i będzie nieść pomoc tym, którzy znaleźli się w opałach. Swoje marzenie spełnił.

To już pół wieku, jak Antoni Piętka jest strażakiem ochotnikiem w Starym Sączu. Ta jego największa życiowa pasja zaczęła się od dziecięcych marzeń.

- Mieszkałem niedaleko remizy i słyszałem, jak wyły syreny. To nie było tak, jak teraz, kiedy oficer dyżurny ze stanowiska kierowania w komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej łączy się z ochotniczymi jednostkami, potrzebnymi do akcji – wspomina Antoni Piętka. – Wtedy, w latach siedemdziesiątych nie było samochodów. Widziałem chłopaków jak przyjeżdżali na rowerach, żeby jak najszybciej ruszyć z pomocą. I marzyłem o tym, żeby być takim jak oni.

Te marzenia Antoni Piętka spełnił w 1973 roku, kiedy zaciągnął się do Ochotniczej Straży pożarnej w Starym Sączu. I on, bez względu na porę dnia czy nocy, biegł do remizy, żeby razem z druhami ratować ludzi z pożarów, klęsk żywiołowych i wypadków.

Od tamtej pory minęło ponad pięćdziesiąt lat. Swoją służbę pełni nadal z wielkim oddaniem. - Jestem bardzo dumny z tego, że mogę służyć w OSP i pomagać ty, którzy tego potrzebują – mówi Antoni Piętka.

Więcej informacji o kandydacie: Antoni Piętka.Kandydat w plebiscycie "Sądeczanin Roku 2018"

Nominacją do plebiscytu „Sądeczanin Roku 2018” Antoni Piętka zaskoczony.

- Kiedy się o tym dowiedziałem, stwierdziłem, że są lepsi, godniejsi ode mnie. Skoro jedna tak uznano, przyjmuję to za wielkie wyróżnienie. Jestem z tego naprawdę dumny.

Paweł Motyka, zastępca komendanta sądeckiej komendy Państwowej Straży Pożarnej, który zgłosił Antoniego Piętkę do nagrody  mówi, że zna go od wielu lat. Zanim poznali się osobiście słyszał o o zaangażowanym i oddanym działaczu również na kolei, gdzie Piętka pracował w Grybowie. Ale zaangażowanie społeczne, to tylko jedna strona działalności kandydata, bo  Piętka znany jest też ze swojej smykałki do interesów.

– Prowadził kiedyś bardzo popularny sklep obuwniczy w Starym Sączu, w którym wszyscy się zaopatrywali. Teraz ma już swoje lata i  z prowadzeniu biznesu zrezygnował. Lokal już dawno dzierżawi ktoś inny, ale też sprzedaje buty. Choć to zupełnie obca osoba, to sklep nazywa się obuwie u Piętki.  Pan Antoni wyrobił sobie taką markę, że nawet po latach wystarczy jego nazwisko na szyldzie, żeby ludzie sklep odwiedzali – śmieje się Motyka.

Antoni Piętka – SMS o treści SR.7 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich kandydatów do tytułu Sądeczanin Roku 2018.Dziękujemy za przesłanie błędu