Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
10/02/2020 - 19:35

Muszyna miała szkołę, która była prawdziwym fenomenem

Miejskie Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum w Muszynie. Starsze pokolenie mieszkańców tej i okolicznych miejscowości zapewne ciepło i z ogromnym sentymentem wspomina tę placówkę. Istniała raptem pięć lat, od 1945 do 1950 roku, ale świetnie zapisała się na mapie oświatowej Sądecczyzny.

„Miejskie Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum w Muszynie 1945 – 1950” – taki tytuł nosi też najnowsza książka Witolda Kalińskiego, emerytowanego nauczyciela języka polskiego, przed laty dyrektora kilku prestiżowych liceów w Warszawie.

Wydana w ubiegłym roku publikacja została zgłoszona do tegorocznej ósmej edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. prof. Bolesława Kumora.

- Szkoła średnia ogólnokształcąca powstała w Muszynie w roku 1945, a i to nie na długo – pisze autor książki. – Zajmuje się tu przypomnieniem owego epizodu.

W słowie od autora otwierającym publikację czytamy, że „główną pracę wykonał w 1995 roku Frank Kmietowicz”. Ujął on powyższy temat w postaci autorskiego egzemplarza pracy „Miejskie Gimnazjum i Liceum w Muszynie”.

Witold Kaliński skoncentrował się w tej publikacji na fenomenie tej szkoły, bo takim rzeczywiście była, jej nauczycielach i uczniach.

Dedykował tę publikację nauczycielom Miejskiego Koedukacyjnego Gimnazjum i Liceum w Muszynie, a wśród nich swoim rodzicom – Jadwidze i Henrykowi Kalińskim.

Godne podkreślenia jest to, że w styczniu br. minęła 75. rocznica wyzwolenia Muszyny. To właśnie po wyzwoleniu tego miasta rozpoczęła się nauka w pierwszym w historii Muszyny liceum. Publikacja została wydana niemal dokładnie w 25 lat po pracy Franka Kmietowicza.

- Jest to próba przypomnienia epizodu z dziejów oświaty w Muszynie – dziejów zapomnianych – czytamy w konkursowym formularzu zgłoszeniowym. – Wobec zaniku instytucji oświatowych średniego szczebla na prowincji, jest to zarazem próba ukazania wartości niewielkich szkół w dziejach narodu.

Autor dzieli się swoimi uwagami o oświacie w Muszynie do 1945 roku, kolejny rozdział poświęca Miejskiemu Koedukacyjnemu Gimnazjum i Liceum w Muszynie, następny – Prywatnej Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Licealnego oraz współczesności.

Publikacja zawiera między innymi spis uczniów, wyszczególnione są imiona i nazwiska nauczycieli, ponadto świetnie przygotowaną bibliografię, skany dokumentów z Archiwum Narodowego w Krakowie, Oddział w Nowym Sączu. Znajdziemy w niej także wiele bezcennych zdjęć ilustrujących historię tej szkoły, które zostały wydobyte z rodzinnych albumów.

Książka była współfinansowana przez Stowarzyszenie „Klucz Muszyński” oraz przez LGD „Perły Beskidu Sądeckiego”. Książka została wydana w cyklu „Biblioteka Wierchomli. Tom II”.

Publikacja ma 107 stron.

Wydawca: Wydawnictwo GOLDRUK.

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu