Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/02/2020 - 12:00

Monografia „Grottgera” – historia i współczesność

„Grottger” – tak licealiści z Grybowa nazywają potocznie i z dużą dozą sympatii swoją szkołę. Mowa tutaj o Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera. Od dziesięcioleci szkolny dzwonek rozbrzmiewał w starej kamienicy znajdującej się na grybowskim rynku. W 2018 roku szkoła zmieniła lokum, a zbiegło się to z obchodzoną rok później piękną rocznicą 100 – lecia istnienia szkoły.

O tym znaczącym jubileuszu traktuje monografia szkoły zatytułowana „100 lat grybowskiego Liceum” autorstwa Bogusławy Pasiut i Waldemara Pasiuta.

Monografia została zgłoszona do VIII edycji Konkursu o Nagrodę im. Ks. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Książkę rekomenduje Towarzystwo Wspierania Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie.

W uzasadnieniu zgłoszenia czytamy, że nieocenionym źródłem dla autorów tej publikacji były między innymi zasoby archiwalne, a także wspomnienia emerytowanych nauczycieli, jak również wspomnienia absolwentów.

- Losy szkoły osadzone zostały na tle zmieniającej się sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. Autorzy zaprezentowali funkcjonowanie  i działalność szkoły na płaszczyźnie dydaktycznej, wychowawczej, społecznej i ekonomicznej od czasów pierwszych inicjatyw utworzenia w Grybowie szkoły średniej w początkach XX wieku, aż do przeniesienia siedziby szkoły do nowego budynku w 2018 roku.

W ciągu dziesięciu dekad od momentu założenia szkoły – najpierw Gimnazjum, a następnie Liceum - wiele się zmieniło. Przedwojenne gimnazjum, a od 1949 roku Liceum Ogólnokształcące pracowało na niekwestionowany autorytet w mieście i okolicy. Nauczyciele cieszyli się szacunkiem, a matura zdana w tej szkole nobilitowała i stanowiła posag na całe życie, była powodem do dumy i symbolem przynależności do elity, ludzi, którzy tworzyli i ciągle jeszcze tworzą wielką księgę intelektualnego rozwoju miasta.

Liceum Ogólnokształcące im. Artura Grottgera w Grybowie jest jedną z najwyżej ocenianych, nie tylko w powiecie nowosądeckim, szkół średnich.

W monografii jest wiele archiwalnych i współczesnych zdjęć. Zawiera ona, w formie aneksów, wykaz dyrektorów, którzy kierowali  tą placówką i w niej uczyli, wykaz nauczycieli i pracowników, a także wykaz absolwentów.

Monografia ma twardą oprawę, liczy 296 stron.

Wydawca: Towarzystwo Wspierania Liceum Ogólnokształcącego im. Artura Grottgera w Grybowie.

Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu