Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
16/02/2020 - 09:25

„Modlitwy Przydrożne” prowadzą po ścieżkach…

Fotografie przydrożnych kapliczek „wrośnięte” w ziemię piwniczańską stały się dla Barbary Paluchowej, poetki, malarki, fotografika, animatorki kultury i dziennikarki motywem przewodnim jej najnowszego tomiku poezji „Modlitwy Przydrożne”, który ukazał się w ubiegłym roku.

Kapliczki, jak napisała Maria Lebdowiczowa, emerytowana nauczycielka i piwniczańska poetka to odwieczne sakralne budowle – miejsca modlitwy, pobożnych westchnień, chwil ciszy i refleksji nad losem i życiem. Doskonale budują atmosferę tomiku zapisanego wierszami uznanej piwniczańskiej poetki Barbary Paluchowej.

Publikacja została zgłoszona do Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”. Rekomenduje go Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Piwnicznej Zdroju.  

- „Modlitwy Przydrożne” to wybór wierszy o tematyce religijnej – pisze w uzasadnieniu zgłaszający. – Tomik zawiera teksty z poprzednich książek poetki oraz został uzupełniony o nowe utwory. Całość publikacji wzbogacają fotografie przydrożnych kapliczek Sądecczyzny. I jakby w kontekście tej aury Barbara Paluchowa buduje niepowtarzalny klimat, a zarazem uczy szacunku dla wspólnego dziedzictwa. „Modlitwy Przydrożne” prowadzą po ścieżkach wartości. Subtelnie budzą w czytelniku wrażliwość na wszystko co dobre i piękne.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwsza książka Barbary Paluchowej, która została zgłoszona do Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora.

Tomik ubogacają przepiękne zdjęcia kapliczek. Publikacja liczy 74 strony, jest opatrzona wstępem prof. Wojciecha Kudyby.

Wydawca: Barbara Paluchowa, Piwniczna Zdrój 2019.

Opr. i.michalec@sadeczanin.info.Dziękujemy za przesłanie błędu